Na początku listopada przy ulicy Marszałkowskiej rozpocznie swoje funkcjonowanie Referat Rewitalizacji - to jeden z namacalnych efektów zakończonego właśnie projektu „Żywa Ulica Marszałkowska”.

29 października odbyło się podsumowanie działań prowadzonych przez minione pół roku. Podczas spotkania rozmawiano także o dalszym losie dawnej synagogi, planowanych remontach kamienic, wprowadzeniu progów zwalniających czy gazyfikacji ulicy.

Celem projektu „Żywa Ulica Marszałkowska” było poznanie opinii na temat funkcjonowania tej ulicy oraz włączenie mieszkańców we wspólne wdrażanie rozwiązań, które poprawią jej wizerunek.

- Chcemy naprawić te rzeczy w mieście, które były zaniedbane i nie spełniały swojej funkcji. Jeżdżąc po Polsce i innych krajach, obserwowałem jak można ożywiać miejsca takie jak ulica Marszałkowska – mówił podczas spotkania podsumowującego Prezydent Miasta Łukasz Konarski.

Organizowane w czasie trwania projektu eventy, koncerty i wystawy stymulowały społeczno-kulturalną aktywność mieszkańców. Te wszystkie działania sprzyjały także integracji. W czasie trwania projektu animatorzy zrealizowali łącznie 183 rozmowy z mieszkańcami i przechodniami, a także warsztaty z seniorami, dziećmi oraz przedsiębiorcami.

- Dla mnie ważna była partycypacja społeczna, czyli udział mieszkańców. Nasz cel został zrealizowany. Pokazaliście, że wam zależy i że chcecie się w to włączyć - zwrócił się do mieszkańców ulicy Marszałkowskiej Jacek Pałucha, jeden z animatorów.

Efektem prowadzonych działań było także stworzenie tymczasowej przestrzeni dla dzieci i rodziców oraz miejsc zieleni. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności lokalnej, powstały tam ławki, stoliki i pergole, a nawet galeria sztuki. Wprowadzone rozwiązania spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Mieszkańcom ulicy Marszałkowskiej, przedsiębiorcom, a także osobom odwiedzającym ulicę, tymczasowe rozwiązania bardzo się spodobały. Poprawił się wizerunek tego miejsca pod względem estetycznym. W listopadzie tuż obok posterunku SM powstanie także Referat Rewitalizacji, którego zadaniem będzie koordynacja procesu rewitalizacji na terenie całej gminy Zawiercie.