Nie każdy z nas może udać się do kancelarii prawniczej i tam zapłacić za usługę prawną. Gdy brakuje pieniędzy, rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych porad prawnych z urzędu. Na jakich zasadach są one udzielane? Sprawdź najważniejsze informacje!
Na czym polega bezpłatna pomoc prawna z urzędu?
Na mocy Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej nieodpłatna pomoc tego typu świadczona jest dla wybranych osób oraz w określonym zakresie przez prawników w urzędach państwowych.
Tego typu usługi są dostępne przede wszystkim w urzędach gmin, urzędach powiatowych oraz w urzędach miast. Można korzystać z nich na terenie całej Polski, gdy pojawiają się problemy prawne wymagające konsultacji ze specjalistą.
Należy jednak pamiętać o tym, że bezpłatna pomoc prawna dotyczy jedynie określonych adresatów oraz konkretnych tematów.
Nieodpłatna pomoc prawna – kto może ją otrzymać?
Darmowe porady prawne są przeznaczone dla osób, które same nie mogą skorzystać z płatnych usług prawnych ze względu na swoją sytuację finansową. Nie jest ona jednak badana – w tym przypadku konieczne jest tylko złożenie odpowiedniego oświadczenia.
Najczęściej z porad prawnych za darmo korzystają osoby młodsze oraz seniorzy, osoby w złej sytuacji finansowej, korzystające z pomocy społecznej czy duże rodziny. Grono adresatów jest zatem bardzo szerokie.
Czego może dotyczyć bezpłatna porada prawna?
Przepisy wskazują, że bezpłatna pomoc prawna może dotyczyć wielu kwestii związanych z prawem, między innymi spraw rodzinnych, wykroczeń, przestępstw, zatrudnienia czy spraw mieszkaniowych.
Warto jednak pamięta o tym, że pomoc ta nie obejmuje kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, poza pytaniami dotyczącymi jej założenia.
Gdzie jeszcze szukać bezpłatnej pomocy prawnej?
Osoby, które nie mogą skorzystać z darmowej pomocy prawnej lub potrzebują odpowiedzi na swoje pytania natychmiast, mogą także szukać ich w internecie. To tam można uzyskać dostęp do aktów prawnych oraz do pomocnych porad dotyczących praktycznie każdego obszaru prawnego.
Duże znaczenie ma miejsce, z którego czerpiemy wiedzę. Warto przede wszystkim wybierać bezpłatne porady prawne na blogu prowadzonym przez osobę z wykształaceniem kierunkowym. To właśnie tam można znaleźć wiele dokładnych analiz związanych z rozmaitymi kwestiami prawnymi dotyczącymi również przedsiębiorców.
Ponadto porady można znaleźć na stronach serwisów prawnych, finansowych, w gazetach online, a także na forach internetowych.