Trendy i style od dawien dawna inspirowały ludzi do podejmowania śmiałych działań, czego najlepszym przykładem styl loftowy. Za jego kolebkę uważa się Nowy Jork. To właśnie w Ameryce w latach 50. ubiegłego wieku zaczęto snuć marzenia o niestandardowych rozwiązaniach architektonicznych i wprowadzać je w życie.
Początkowo brano na warsztat budynki fabryczne, magazyny, hale przemysłowe, które swoje lata świetności miały już dawno za sobą. W ten sposób te industrialne budowle zaczęto zamieniać w całkiem charakterne pomieszczenia, w których rozbrzmiewał ich unikalny styl i użyteczność.
Z biegiem czasu zaczęto bardziej przekształcać takie miejsca, a pierwsze skrzypce zaczął grać wystrój i elementy wyposażenia. Zaczęto łączyć ze sobą rzeczy o różnym pochodzeniu, tworząc coś zupełnie indywidualnego i nowoczesnego. Od kilku lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie stylem loftowym także w naszym kraju.
Chcesz nadać wnętrzu loftowy klimat, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najprościej od stolika. To praktyczny i przykuwający uwagę element w każdym domu czy mieszkaniu…
Loftowy stolik, czyli właściwie jaki?
Przeglądając dostępne na rynku stoliki w stylu loftowym, nietrudno zauważyć, że dwoma dominującymi tworzywami są:
- metal (przeważnie stal),
- oraz drewno (zazwyczaj surowe).
Co jeszcze wyróżnia loftowy stolik? Na pewno w odróżnieniu od innych, nowoczesnych trendów, tutaj bardzo mocno akcentuje się elementy konstrukcyjne, a więc sam stelaż jest zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną rzeczą, na pewno jednak jest dobrze widoczny.
Sam stolik może posiadać także częściowo prawdziwe elementy przemysłowe lub takie, które są na nie stylizowane. Jeżeli drewno jest malowane, to posiada chłodny i stonowany odcień. Jeśli chodzi o bryłę, to jest ona raczej geometryczna, prosta, surowa. To dlatego stolik loft doskonale komponuje się niemal w każdy, współczesnym wnętrzu.
Nowoczesny design spod znaku loftowego DIY
Bardzo ważną częścią wyposażenia wnętrza w stylu loft jest także samodzielne wykonanie rzeczy. Zamiast kupować gotowy stolik, możemy pokusić się o zakup samego stelaża, który możemy przekształcić, przykrywając np. tafla szkła. W ten sposób zyskamy bardzo stylowy i estetyczny dodatek, a co najważniejsze — wykonany bez niczyjej pomocy.
Gdyby przyjrzeć się dokładnie stolikom w stylu loft, to także można dostrzec tę prawidłowość: większość z nich wygląda, jakby były wykonane własnoręcznie i były połączeniem (tylko z pozoru) niepasujących do siebie elementów. To tylko potwierdza tę niezwykłość, z jaką łączą się ze sobą styl industrialny i nowoczesny design, zamknięte w przedmiocie spod znaku loft.