W niedzielę, 15 września, koło MOK „Centrum” w Zawierciu odbył się II Festiwal Muzyczny Artystów Nieprofesjonalnych „W Jurajskiej Zagrodzie”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Milian Orkiestra, którego prezesem jest Renata Rak, przy współudziale MOK „Centrum”. Festiwal został zorganizowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Miasta Zawiercie. W imieniu wszystkich zawiercian członków kilkunastu zespołów, przybyłych z całego województwa śląskiego powitał Prezydent Miasta Łukasz Konarski, który podkreślił, że poza naturalną, festiwalową konkurencją, jest to spotkanie przyjaciół w mieście, które zawsze przyjaźnie otwiera się dla wszystkich twórców.

Festiwal miał być promocją rodzinnego muzykowania, odtwarzania tradycji regionalnych, ludowych, ale też znanych i popularnych pieśni biesiadnych i weselnych. I rzeczywiście repertuar, zaprezentowany przez zespoły spełnia wszystkie te kryteria, a publiczność chętnie włączała się do śpiewania znanych refrenów i szczerymi oklaskami nagradzała wykonawców. Świadczyło to o wyrównanym poziomie artystycznym. Toteż Jury w składzie: Tadeusz Pacan – przewodniczący i członkowie: Teresa Pacan, Marian Koziak, Kazimierz Wnętrzak, obradowało długo, a jego werdykt został przyjęty ze zrozumieniem i aplauzem wszystkich uczestników, niezależnie od miejsc, jakie zespoły zdobyły. A taka była decyzja jurorów.

 

I miejsce:

Zespół wokalny „Karolinki” (MOK w Czerwionce-Leszczynach)

Kapela Fokowa „Janicek” (Zawiercie)

Zespół śpiewaczo-kabaretowy „Od Do” (GOK w Psarach)

Regionalny zespół „Dolanie” (GOK w Gilowicach)

Dziecięcy zespół góralski „Gronicek” (GOK w Gilowicach)

II miejsce:

Zespół wokalny „Tęcza” (Zawiercie - Bzów)

Zespól regionalny „Szarotki” (MOK w Orzeszu)

Kapela „Bukowiacy” (MOK w Bukownie)

Zespół Folklorystyczne „Bzowianie” (KGW Zawiercie - Bzów)

Zespół wokalny „Siemonianki” (GCKiS w Bobrownikach)

III miejsce:

Zespól wokalny „Książeniczanki” (MOK w Czerwionce-Leszczynach)

Regionalny zespół śpiewaczy „Jaśkowiczanie” (MOK w Orzeszu)

Zespół wokalny „Spod Buczyny” (MOK w Bukownie)

Kapela „Swojacy’ (Zawiercie)

Zespół muzyczny „Ślonsko Ferajna” (Mysłowice)

Specjalne wyróżnienie Jury przyznało „Karolinkom” za wykonanie i estetykę stroju.

 

W części pozakonkursowej zaprezentował się balet z Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” (Zespołem kieruje Monika Nowosadko). Tancerze wystąpili  także w rodzaju „rewii strojów regionalnych”, połączonych z omawianiem każdego szczegółu przez znawczynię tego tematu Renatę Rak.

Przez cały czas trwania Festiwalu goście spoza Zawiercia mogli skosztować naszych, regionalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wierbki oraz Browar na Jurze. Wyjeżdżając deklarowali: „my tu jeszcze wrócimy” i – niezależnie od skojarzeń – brzmiało to jak serdeczne podziękowanie za gościnne przyjęcie. Czekamy na nich za rok.

Fot. Monika Polak-Pałęga