Właśnie zakończył się czterodniowy, "I Festiwal Wiesława Ochmana". Impreza rozpoczęła się od koncertu „Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana”. Po zakończeniu koncertu, w galerii ZAWartE odbył się „Wernisaż Malarstwa Polskiego”. Miłośnicy malarstwa mogli podziwiać ponad 40 dzieł najznakomitszych polskich malarzy przełomu XX i XXI wieku. Część obrazów przekazał sam Wiesław Ochman razem z żoną Krystyną. Docelowo dzieła trafią do Muzeum w Zawierciu.

W trakcie drugiego dnia Festiwalu młodzież  wzięła udział w warsztatach edukacyjnych „Bliżej Moniuszki”. W świat teatru operowego wprowadził uczestników Mistrz Wiesław Ochman. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalna próba do spektaklu operowego.

W trzecim dniu mieliśmy okazje obejrzeć Operę Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” w reżyserii Wiesława Ochmana i choreografii Jarosława Świtały, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Przy fortepianie zasiadła Joanna Steczek, a przy pulpicie dyrygenckim Krzysztof Dziewięcki.
Festiwal został podsumowany koncertem charytatywnym dla fundacji Auxilium pt. „Wiesław Ochman i jego Goście”.

Zdjęcia: Józef Czarniejewski