Po długiej przerwie, we wtorek w zawierciańskich szkołach wreszcie zabrzmi pierwszy dzwonek. Od 1 września uczniowie rozpoczną edukację stacjonarnie, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN.
W mieście funkcjonuje 11 szkół podstawowych oraz 9 przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest gmina Zawiercie. To będzie trudny czas, ale robimy wszystko, by dzieci były bezpieczne. Wszystkie nasze placówki rozpoczynają pracę zgodnie z planem. Wyjątkiem jest Żłobek Miejski, którego uruchomienie (ze względu na remont kuchni) planowane jest od 15 września. Narady z dyrektorami odbyły się 17 i 18 sierpnia. Każda z placówek przygotowała szczegółowe procedury funkcjonowania w czasie pandemii. Wszyscy rodzice zostali o nich poinformowani. Dziś, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, odbyło się również posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jeżeli chodzi o ogólne zasady, w placówkach nie będzie sprzętów i zabawek, których nie da się odkazić. Główny nacisk będzie kładziony na zachowanie dystansu społecznego.
Wszystkie nasze szkoły i przedszkola skorzystały z projektu ministerialnego i otrzymały za darmo środki czystości, płyny do dezynfekcji i maseczki. Dzięki porozumieniu z sanepidem, dla zawierciańskich szkół ma ruszyć specjalna infolinia.
Wszyscy pracownicy szkół, przedszkoli i żłobka, którzy w sierpniu przebywali poza granicami kraju, przeszli bezpłatnie testy na koronawirusa (20 osób). Uczniowie będą wchodzili do szkoły ustalonym wejściem, a każda klasa będzie miała wyznaczoną salę, w której będą prowadzone lekcje (wyjątek stanową np. zajęcia wychowania fizycznego, czy informatyki). Podczas przerw również będą obowiązywały zasady dystansu społecznego. Sprzęt sportowy, a także podłogi będą dezynfekowane lub myte detergentem. Wiele zajęć będzie prowadzonych na świeżym powietrzu.
Personel będzie pilnował, by dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem. W przypadku przedszkoli grupa dzieci razem z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Zaleca się, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie. Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m kw.; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m kw., jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m kw.
Należy także wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz z osobami opiekującymi się nimi. Do szkoły, czy przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów, które mogłyby wskazywać na chorobę zakaźną. Do niezbędnego minimum należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce. Szczególnie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały na placach zabaw. Sprzęt będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, a przed wejściami do budynków będą wystawiane płyny dezynfekujące do rąk.
Chociaż nie ma odgórnego obowiązku zakrywania nosa i ust w trakcie lekcji, to dyrektorzy placówek zdecydowali, że maseczki trzeba będzie nosić w częściach wspólnych szkoły, takich jak: szatnie, korytarze, czy hol.
Wysoka higiena, mycie i dezynfekcja stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców – to wszystko ma zapewnić bezpieczeństwo w stołówkach. Klasy będą spożywały posiłki w wyznaczonych godzinach, by zminimalizować ryzyko. Nikt nie zgłaszał nam do tej pory trudności w przygotowaniu do nowego roku szkolnego i dostosowaniu organizacji pracy placówek do wytycznych MEN. Jesteśmy przygotowani zarówno na zajęcia w formie tradycyjnej, jak i na ewentualne wprowadzenie w przyszłości wariantu mieszanego (system hybrydowy) oraz kształcenia na odległość.
Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Zawiercie zakupiło łącznie 80 laptopów dla uczniów. Na tym nie koniec. Pozytywną informacją jest to, że miasto pozyskało 150 tys. złotych z Unii Europejskiej na projekt związany z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców. Jego założeniem jest przeprowadzenie szkoleń aż dla 268 osób oraz zakup 24 komputerów, które zostaną przekazane szkołom.
W przypadku nauczania zdalnego szkoły będą korzystały z różnych platform i systemów, takich jak Librus Synergia, czy Teams.