Galeria Stara Łaźnia to w Zawierciu najpiękniejsze miejsce, gdzie można spotkać się ze sztuką - podkreślał Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski podczas oficjalnego otwarcia. Wstęgę przeciął razem z projektantką i architekt Elżbietą Błeszyńską, Anną Żulińską-Dutką oraz Poseł na Sejm RP Danutą Nowicką.
To nowe miejsce na mapie regionu, gdzie zobaczymy dzieła znakomitego artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia śp. Leszka Dutki, a także szkło z zawierciańskiej huty. W obiekcie zastosowano nowatorski system wystawienniczy.
- W sali głównej będziemy pokazywać nie tylko dzieła Leszka Dutki. Plany są takie, aby ta galeria żyła i ewoluowała. Mamy tu jedyny w Polsce autorski system, który będzie pozwalał nam na pokazywanie różnego rodzaju prac. Oprócz płaskich, także różnego rodzaju instalacje, może tkaniny, na pewno design, meble i ceramikę. To wszystko w ciągu najbliższego roku będą mogli Państwo u nas oglądać - mówiła Karolina Kindler-Skowronek, która przygotowywała Galerię Stara Łaźnia do otwarcia. - Cała sala ma bardzo dużo światła, przestrzeni. Bardzo zależało mi na tym, by każde z dzieł miało swoją przestrzeń, żeby żadna praca nie wpływała na odbiór innej. Dookoła mamy korytarzyk, który również jest miejscem ekspozycyjnym. Mamy także ciekawe zdjęcia szkła, które są zapowiedzą sali kryształowej znajdującej się na górze. Nasza galeria nie będzie stricte związana z malarstwem, dlatego zapraszam Państwa serdecznie do tego, abyśmy poznawali sztukę dogłębnie i to w każdej sferze.
Elżbieta Błeszyńska, projektantka i architekt podkreślała, że cieszy się z tego, że galeria powstała. - Pamiętam jak spotkaliśmy się tutaj i snuliśmy wizję. Wizję, która się ziściła. Mieliśmy wtedy okazję spotkać się z Leszkiem Dutką. Jestem bardzo zadowolona i chciałabym, żeby Państwo korzystali z galerii i żeby było to miejsce ciekawych spotkań i artystów. Takie jest moje życzenie - podkreślała.
Anna Żulińska-Dutka, żona Leszka Dutki, nie kryła wzruszenia: – Jak ten czas leci. Minęło 6 lat od śmierci mojego męża. Żałuję, że nie doczekał tego, bo Państwo doskonale wiecie jak bardzo kochał Zawiercie. Kiedy został Honorowym Obywatelem Miasta, to pierwsza myśl jaka przyszła mu do głowy to, by przekazać to, co ma najcenniejsze w życiu, a mianowicie swoją spuściznę artystyczną. Myślę, że to, że będziecie mieli możliwość na co dzień stykać się z jego sztuką, będzie dla Państwa, przyjemnością, inspiracją i możliwością refleksji. Jestem bardzo wzruszona i szczęśliwa. Mam nadzieję, że ta galeria będzie państwa chlubą.
Głos zabrała również Grażyna Ferdyn – animatorka kultury, od której - jak podkreślał Prezydent Łukasz Konarski - wszystko się zaczęło. - Tak, to prawda. Wszystko się zaczęło, ale dzięki zaufaniu jakim obdarzył mnie sam artysta i małżonka - pani dr Anna Żulińska-Dutka. Miałam to szczęście poznać artystę, obcować z nim, jeździć po Zawierciu i wspominać dawne, dobre czasy. Miałam to szczęście słuchać interpretacji tego, co stworzył i cieszyć się jego szczęściem, że dary, które Państwo tylko w części tu widzą, przekazuje mieszkańcom Zawiercia. Był bardzo szczęśliwy, że może je przekazać dla swojego kochanego Zawiercia. Dziś jestem tutaj i powiem szczerze, że bardzo przeżywałam moment zawieszenia działalności Galerii Muzealnej Leszka Dutki. Zastanawiałam się kiedy i jak nastąpi kolejne otwarcie wspomnień i powrotu do jego twórczości. Dziś odzyskuję spokój. Dziś wiem, że twórczość Leszka Dutki powierzona nam - zawiercianom, jest w dobrych rękach - Prezydenta i Karoliny – artystki. Pewnie tak jak Leszek, będzie czuła i wiedziała kiedy co zainstalować, kiedy Państwa wzruszać, kiedy poddać refleksjom. Jestem przekonana o tym, bowiem Karolina współtworzyła Galerię Muzealną i była kuratorem jednej z Zawierciańskich Nocy Muzeów - mówiła Grażyna Ferdyn.
- Tak jak mieszkańcy Zawiercia i województwa śląskiego podziwiają żyrafę autorstwa pana Leszka Dutki w Parku Śląskim, tak myślę, że to miejsce też przyciągnie wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Jest to perełka Zawiercia, miejsce które ma duszę. W takich miejscach warto przebywać - podkreślała Katarzyna Stachowicz, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.
Paweł Sokół, Wicestarosta Zawierciański, podsumował: – Kultura ma to do siebie, że wnosi w duszę człowieka radość. Cieszy fakt, że o kolejny obiekt, o kolejną wystawę i ekspozycję, wzbogaciło się Zawiercie.
W oficjalnym otwarciu wzięli udział także m.in.: Zastępcy Prezydenta Zawiercia Małgorzata Benc i Justyna Miszczyk, Sekretarz Miasta Agata Jarza - Korpyś, Skarbnik Miasta Marcin Gawłowicz, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Justyna Wesołowska i Tomasz Pacia, Radni Rady Miejskiej w Zawierciu Dariusz Kurek, Dominik Janus, Henryk Mól i Jerzy Radosz, Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Barbara Laskowska, Włodzimierz Styczyński z Zarządu Powiatu, Dyrektor MiPBP Małgorzata Borowik, Dyrektor ZGM Augustyn Hejnosz, Dyrektor MOK Andrzej Danecki, Dyrektor ZSE Grzegorz Pierzchała, wykonawca remontu Łukasz Pałęga (firma JUL-BUD) oraz Młodzieżowy Zastępca Prezydenta Zawiercia Jakub Kosoń.
Zawiercie odwiedzili także przedstawiciele Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu, z którym współpracujemy - Dyrektor Paweł Dusza oraz Ewa Chmielewska, Kustosz Działu Szkła. O oprawę artystyczną zadbał Jakub Wysocki.
Ze względu na sytuację sanitarno - epidemiologiczną w oficjalnym otwarciu mogła wziąć udział ograniczona liczba osób. Obowiązywały również zasady związane z reżimem sanitarnym.
Zdjęcia: Paula Sobota