W naszym mieście wybudowane zostaną nowe mieszkania. Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej, Radni wyrazili zgodę na utworzenie specjalnej spółki. Tym samym znaleźliśmy się w grupie miast uczestniczących w nowym programie budownictwa mieszkaniowego. To pakiet nowoczesnych rozwiązań, które będą bardzo korzystne dla zawiercian.
W obradach uczestniczył Michał Sroka, Wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, który odpowiadał na wszystkie pytania radnych. Udziałowcem nowej spółki będzie bowiem także KZN. Wybudowane mieszkania zostaną przeznaczone do wynajmu z ustalonym i przystępnym czynszem niższym niż rynkowy.
W programie Mieszkanie dla Rozwoju, gminy zwolnione są z jakichkolwiek obciążeń finansowych. KZN dysponuje gruntem państwowym, który wnosi do spółki.
Podsumowując, samorządy połączą siły, by powstały tanie i nowoczesne mieszkania. Spółkę (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa), która zajmie się budową bloków, utworzą - oprócz Zawiercia - m.in. gminy: Końskie, Staszów, Sędziszów i Klucze.
O mieszkaniach, które mają powstać w Zawierciu, informowaliśmy już wcześniej. Łącznie w naszym mieście powstanie ich 145 (na gruncie KZN). Więcej na ten temat można przeczytać, klikając w link: https://bit.ly/3aPV8cz
- Ceny wynajmu mieszkań są obecnie bardzo wysokie, dlatego z myślą o naszych mieszkańcach szukaliśmy różnych rozwiązań – mówił Prezydent Miasta Łukasz Konarski.
Podkreślał, że formuła SIM-u jest prosta, tania i szybka w wykonaniu, ale o mieszkaniach komunalnych także nie zapominamy.
Radni przyjęli też między innymi uchwałę dotyczącą zmiany zasad wynajmowania lokali mieszkalnych, które wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Z nowych rozwiązań skorzystają między innymi osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku.
Mieszkańcy, którzy mają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, a z powodu niskich dochodów nie stać ich na zakup własnego mieszkania, albo na wynajęcie mieszkania na zasadach wolnorynkowych, mogą starać się o przyznanie lokalu mieszkalnego z zasobów gminy. Uchwała w sprawie zmiany zasad wynajmowania lokali mieszkalnych, które wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy, została podjęta między innymi w związku z koniecznością wprowadzenia do zasad wynajmowania nowych rozwiązań przewidzianych w nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Nowe rozwiązania zostały wprowadzone także z tego względu, że prosiły o nie rodziny, które ubiegały się o mieszkanie. Tym samym zmieniona została uchwała z 2015 roku. Teraz niepełnosprawnym łatwiej będzie uzyskać lokal mieszkalny.
Zwiększona została powierzchnia mieszkalna przypadająca na jedną osobę w gospodarstwie domowym, w skład którego wchodzi osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Teraz to 10 m kw., a dotychczas było to 7 m kw. Przykładowo, jeżeli niepełnosprawny wnioskodawca na wózku mieszka z rodzicami i powierzchnia mieszkalna (pokojów) wynosi mniej niż 10 mkw. na osobę, to może on ubiegać się o mieszkanie komunalne.
Na zmianach skorzystają także osoby, które są objęte systemem pieczy zastępczej, np. są wychowankami placówek opieki zastępczej. Mogą otrzymać mieszkanie, jeżeli wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu miasta zostanie złożony nie później niż w ciągu trzech lat od uzyskania pełnoletniości (a nie jak do tej pory w ciągu roku).
Radni podjęli decyzję, że gmina Zawiercie nie wystąpi z Jurajskiej Organizacji Turystycznej. Radni nie uchylili uchwał: w sprawie ustalenia wysokości stawek czynszowych za komunalne lokale użytkowe (wraz z późniejszymi zmianami) oraz w sprawie ustalenia wysokości cen za przewóz osób środkami komunikacji miejskiej oraz stosowania ulg w przejazdach na liniach komunikacji miejskiej wykonywanych przez ZKM.