Wczoraj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich nadrzędnym celem było zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie użytkowników dróg. Policjanci reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem. Policjanci z zawierciańskiej drogówki w ramach działań ujawnili 41 wykroczeń.
Na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzili wczoraj działania pn. NURD czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Do tej grupy zaliczani są piesi, rowerzyści i motorowerzyści. To właśnie oni najczęściej stają się ofiarami tragicznych wypadków.
Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania zarówno kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów wobec kierujących autami.
Szczególnym nadzorem objęte zostały miejsca szczególnie niebezpieczne. Jak wynika z analiz dotychczasowych zdarzeń drogowych, główną przyczyną wypadków i kolizji z udziałem pieszych jest niestosowanie się kierujących do obowiązujących przepisów. Do najczęstszych przewinień kierowców zalicza się nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, przekraczanie prędkości w rejonach przejść, omijanie pojazdów, które zatrzymały się, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu lub wyprzedzanie na przejściu, bądź bezpośrednio przed nim. Również piesi przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przechodzenie w miejscach do tego niewyznaczonych, brak ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, bądź ostatecznie wtargnięcie przed nadjeżdżający pojazd. Równie dużym zagrożeniem jest korzystanie z telefonów komórkowych zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie przechodzenia przez jezdnię.
W trakcie wczorajszych działań policjanci z zawierciańskiej drogówki ujawnili 41 wykroczeń. W 32 przypadkach ich sprawcami byli kierujący, z czego w 22 sytuacjach przekroczono prędkość w rejonie przejść dla pieszych. Pozostałe 9 wykroczeń popełnili piesi. 24 sprawców zostało ukaranych mandatami, a w 16 przypadkach osoby pouczono. Do sądu skierowany zostanie także 1 wniosek o ukaranie. Mundurowi zatrzymali także 2 rowerzystów będących pod wpływem alkoholu.
Apelujemydo wszystkich użytkowników dróg! Stosujcie się do obowiązujących przepisów!
Przypominamy także o nowych przpisach drogowych!
Najważniejsze zasady zawarte w nowych przepisach:
-
pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
-
zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
-
na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np.przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 metrów),
-
w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.