Integracja systemów informatycznych po fuzji firm: radzimy, jak się za to zabrać

Fuzje i przejęcia są wymagające nie tylko w perspektywie formalnej i finansowej. Duże problemy może sprawić również technologiczna strona transformacji. Niezbędna może okazać się integracja systemów informatycznych. Ten proces nie musi być jednak czasochłonny i bardzo kosztowny.

Co to jest integracja systemów informatycznych?

Równoległe stosowanie różnych narzędzi informatycznych może znacząco utrudniać pracę. Łatwo to zauważyć nawet w życiu prywatnym. Często stykamy się z sytuacjami, w których jeden program nie jest w stanie odczytać plików zapisanych przez inny produkt. Oczywiście problemy tego typu dotyczą też firm. Integracja oprogramowania pozwala na zapewnienie optymalnego przepływu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z oczekiwaniami. Sama w sobie może jednak przebiegać w różny sposób i wykorzystywać różne metody integracji. Różne bywają też przyczyny problemów.

Integracja systemów informatycznych w fuzjach i przejęciach

Łączenie się ze sobą dwóch funkcjonujących do tej pory niezależnie podmiotów wymaga oczywiście odpowiedniej strategii, której celem będzie ich wielopoziomowe połączenie. Oczywiście często zdarza się, że firmy wykorzystywały do tego momentu różne oprogramowanie, w tym nieprzystosowane do wzajemnej wymiany informacji.

–W takim scenariuszu konieczna jest integracja systemów komputerowych, która pozwoli na wymianę informacji pomiędzy różnymi programami – mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak – integracja systemów informatycznych to jedno z zadań, które realizuje.

Wiele zależy przy tym od efektu końcowego, który chce osiągnąć podmiot. Integracja oprogramowania może przebiegać w różny sposób. Współpraca z doświadczonym dostawcą pozwoli na osiągnięcie celów i uzyskanie wymiernych oszczędności.

Metody integracji systemów informatycznych

Istnieje kilka metod integracji oprogramowania. To, która z nich okaże się najlepsza w konkretnym przypadku, zależy przede wszystkim od celu, oczekiwań i możliwości przedsiębiorstwa. Nie w każdym przypadku zasadne musi być na przykład zapewnienie przepływu danych w obie strony, a więc np. z systemu A do systemu B i z systemu B do systemu A.

W niektórych przypadkach korzystniejszy może być przepływ wyłącznie w jednym kierunku. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest także tworzenie specjalnej platformy pozwalającej na wymianę plików.  Proces powinien być przede wszystkim dostosowany do struktury organizacyjnej, aby w jak największym stopniu wspierać fuzję i zapewnić właściwe środowisko do podejmowania działań bez zbędnej zwłoki.

Kiedy jeszcze potrzebna jest integracja?

Implementacja systemu informatycznego powinna być w każdym przypadku szczegółowo przemyślana. Pod uwagę należy brać przy tym środowisko wykorzystywane do tej pory w przedsiębiorstwie. Najczęstszą przyczyną problemów prowadzących do konieczności przeprowadzenia integracji systemów informatycznych jest brak spójnego planu dotyczącego rozwoju cyfrowego potencjału przedsiębiorstwa. W wielu przypadkach okazuje się np., że poszczególne działy korzystają z różnych narzędzi.

Te mogą być ze sobą niekompatybilne i utrudniać funkcjonowanie podmiotu. Integracja oprogramowania jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie sprawności operacyjnej. Może przy tym obejmować różne typy narzędzi: zarówno pojedyncze aplikacje, jak i kompletne systemy zarządzania, a nawet wykorzystywane w firmie urządzenia.