Na bezpieczeństwo na drodze ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest pogoda. Nie tylko złe warunki atmosferyczne potrafią przyczynić się do poważnych zdarzeń na drodze. Także oślepiające słońce, czy wyższa temperatura wpływają na nasze bezpieczeństwo. W ciepłe dni jesteśmy mniej skupieni i dotyczy to zarówno pieszych, jak i kierowców. Zawierciańscy policjanci apelują do kierowców i pieszych o ostrożność na drodze!

Zawierciańscy policjanci przypominają! Nie tylko zła, deszczowa pogoda ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Oślepiające słońce także może przyczynić się do nieszczęśliwego zdarzenia - oślepić kierującego, bądź pieszego, który chce przejść przez jezdnię. Gdy temperatury coraz wyższe, kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione. Także piesi powinni być ostrożni i przed przejściem na drugą stronę ulicy powinni mieć całkowitą pewność, że spokojnie pokonają drogę. Przypominamy kierującym i pieszym obowiązujące zasady drogowe!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
    • zachować szczególną ostrożność,
    • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Niezwykle ważną zasadą wpływająca na bezpieczeństwo pieszych jest też respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pieszy zobowiązany jest także do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych.

Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Tych niechronionych uczestników ruchu drogowego dotyczy także zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy. Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie albo nawet życie!

(BRD KGP)