Rajdy samochodowe, którymi warto się zainteresować

Rajdy samochodowe to jedna z bardziej emocjonujących dyscyplin sportowych. Nic w tym dziwnego - zawodnicy z dużymi prędkościami walczą o najlepsze miejsce, niejednokrotnie w widowiskowy sposób pokonując bardzo trudne przeszkody. Poniższy artykuł przedstawi rajdy samochodowe, którymi warto się zainteresować.

Rajd Dakar

Jest to jeden z najbardziej znanych rajdów. Wszystko przez teren, na jakim się odbywa. Kierowcy ścigają się po pustyni, czyli terytorium niekoniecznie przyjaznym samochodom. Każdego dnia uczestnicy legendarnych zmagań pokonują co najmniej kilkaset kilometrów. Uczestnicy dakarskiego rajdu konkurują w poniższych kategoriach:

  • quady,
  • samochody i motocykle,
  • ciężarówki.

Swoją nazwę wyścig zawdzięcza senegalskiemu miastu Dakar. Jednak ostatni raz znalazło się ono na jego trasie w 2008, kiedy to ścigano się z portugalskiej Lizbony do właśnie niego. Od tamtego momentu miasto firmuje zupełnie inne trasy. W 2023 trasa przebiegała wyłącznie przez tereny Arabii Saudyjskiej. Zaczęła się w Janbu, a zakończyła w Ad-Dammam.

Polecamy również przeczytać: Podsumowanie rajdu Szwecji WRC

Grand Prix Monako

Jest to rajd Formuły 1. Jego uczestnicy ścigają się zamykanymi na czas trwania imprezy ulicami Księstwa Monako. Jednak używa się tu specyficznych aut - bolidów ze skrzydłami i kołami poza obrysem kokpitu. Pierwsze wydarzenie spod tej marki miało miejsce w 1950 roku. Od tamtego czasu z pojedynczymi przerwami odbywa się po dziś dzień. Formuła 1 przyciąga ze względu na olbrzymie prędkości i związane z nimi ryzyko. Ponadto imponuje długość rajdowej trasy. Uczestnicy wykonują siedemdziesiąt osiem okrążeń, każde z nich po 3.340 km. Jak łatwo policzyć - łącznie daje to 260.520 km.

Dla fanów Formuły 1 wyścig ten powinien mieć znaczenie z jeszcze jednego powodu. Jest to najwyższej rangi wydarzenie tego sportu. Od 1955 roku ma ono bowiem rangę mistrzostw świata tej dyscypliny. Tor, na którym się one odbywają jest skrajnie niebezpieczny, co powoduje emocje. Czy kierowca, któremu się kibicuje, sprosta wszystkim zadaniom? Na całe szczęście na monakijskim torze zginęła jedynie jedna osoba.

24 Heures du Mans

"Heures" w języku francuskim oznacza "godzinę". To jest właśnie esencja tego prestiżowego rajdu samochodowego. Zadaniem uczestniczącym w nim zawodników jest pokonanie maksymalnej ilości okrążeń w ciągu dwudziestu czterech godzin. Tor ma długość 13 629 metrów, a w edycji 2022 zwycięzca pokonał go 380 razy, co i tak nie stanowi rekordu wszechczasów.

Pikanterii imprezie dodaje właśnie jej czas trwania. Nie tylko wystawia ona sportowców na skrajny wysiłek, ale także narastające zmęczenie. Jakby nie patrzeć - dwadzieścia cztery godziny czuwania nie leżą w naturze człowieka i nawet w trybie siedzącym byłyby bardzo trudne do zniesienia. A co dopiero, kiedy pędzi się z ogromną prędkością po trasie pełnej niebezpieczeństw. Ze względu na kaliber wyzwania 24h du Mans zaliczany jest do Potrójnej Korony Motorsportu. Wygranie 24 Heures, Indanapolis 500 i GP Monako jest wyczynem zapewniającym wieczne miejsce w historii sportu. Jak dotąd tylko jedna osoba tego dokonała.