Bezpieczny Senior to temat wczorajszej debaty społecznej zorganizowanej w Łazach. Podczas spotkania dzielnicowi mówili o zagrożeniach, na jakie mogą natrafić starsze osoby. Podpowiedzieli także, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji i gdzie zwrócić się o pomoc. Nie zabrakło informacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Był również czas na otwartą dyskusję.

Wczoraj o godzinie 11:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach rozpoczęła się debata społeczna, zorganizowana przez Komendanta Komisariatu w Łazach asp. szt. Izabelę Szczęch. W debacie uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu insp. Jacek Kurdybelski oraz Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Na sali widowiskowej licznie zasiedli mieszkańcy gminy Łazy, w tym przedstawiciele podmiotów senioralnych.

Pierwsza część debaty dotyczyła ogólnych zagrożeń. Dzielnicowi z łazowskiego komisariatu przedstawili, na jakie przestępcze działania najbardziej zagrożone są osoby starsze. Policjanci mówili nie tylko o oszustwach metodą „na wnuczka”, „czy na policjanta”, ale wskazali także różnego rodzaju prezentacje sprzedażowe. To właśnie na takich spotkaniach seniorzy zachęcani są do zakupu różnych produktów, których ceny są zdecydowanie zawyżone. Mundurowi mówili także o metodach uniknięcia niebezpiecznych sytuacji, wskazując jak reagować na pewne zdarzenia oraz gdzie szukać pomocy. Przypominali o zamykaniu mieszkań, altan i garaży, o ostrożności podczas zakupów i przy wyciąganiu gotówki z bankomatu. Uczestnicy debaty chętnie dzielili się informacjami na temat sytuacji, w jakich znaleźli się sami, bądź jakich doświadczyli ich znajomi i bliscy. Wskazywali też, jak sobie poradzili z danym zagrożeniem.

W drugiej części debaty uczestnicy skupili się na bezpieczeństwie seniorów w ruchu drogowym. Zastępca Naczelnika zawierciańskiej drogówki podkom. Grzegorz Kopecki nie tylko wskazał najczęstsze zagrożenia w tym zakresie dla starszych osób, ale przedstawił także rozwiązania, dzięki którym unikną niebezpiecznych sytuacji. Podkreślił, jak bardzo ważna jest widoczność na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pomocna w tym zakresie okazała się projekcja krótkiego filmu, przedstawiającego, jak odblaski zwiększają nasze bezpieczeństwo. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć, z jakiej odległości kierowca widzi pieszego, jeśli ten używa elementów odblaskowych, a jak późno dostrzega go, gdy nie posiada takich odblasków.

Następnie głos zabrała Monika Wierzbicka – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach, która wychodząc naprzeciw podszywaniu się pod pracowników socjalnych, wskazała, jakimi legitymacjami posługują prawdziwi pracownicy. Ponadto apelowało o empatię i wrażliwość na drugiego człowieka, a tym samym informowanie odpowiednich instytucji o potrzebujących pomocy osobach.

Na koniec był czas na podsumowanie i dyskusję. Duże zainteresowanie wykazała kwestia ruchu drogowego. Mieszkańcy wskazali sytuacje, które są dla nich uciążliwe oraz sugestie dotyczące dotychczasowych rozwiązań. Dbając o bezpieczeństwo seniorów, otrzymali oni elementy odblaskowe.