Powiat Zawiercie: Wspólny apel o budowę obwodnicy

5 min czytania

Budowa obwodnicy Zawiercia oraz tematy związane z funkcjonowaniem Szpitala Powiatowego w Zawierciu zdominowały VI Sesję Rady Powiatu Zawierciańskiego. W posiedzeniu uczestniczyły zawierciańskie posłanki: Danuta Nowicka i Anna Nemś.

Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Małgorzata Benc zawnioskowała o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący przyjęcia Stanowiska Rady Powiatu Zawierciańskiego w sprawie obwodnicy Zawiercia i Poręby. Radni przyjęli proponowany porządek, a następnie wypracowane stanowisko.

Głos w sprawie obwodnicy zabrała Anna Nemś, poseł na Sejm RP. Przypomniała wieloletnie starania samorządów i posłów, dzięki którym projekt obwodnicy został wpisany do kontraktu terytorialnego. Przekonywała, by w związku ze zbyt małymi środkami zabezpieczonymi na realizację zadania, podzielić je na etapy i zrobić przynajmniej pierwszy etap, od Siewierza do Kromołowa.

Poseł pytała również o sprawę okulistyki w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Z jej informacji wynika, że od 18 marca nie będzie dyżurów na okulistyce, a zabiegi na zaćmę będą realizowane w trybie jednodniowym.

Sprawa braku dyżurów na okulistyce zbulwersowała radną Marię Milejską i radnego Jarosława Kleszczewskiego. Pytali, dlaczego o tym fakcie dowiadują się od pani poseł. Dlaczego dyrektor nic na ten temat nie mówił podczas Komisji Zdrowia. Maria Milejska pytała również, czy te zmiany zostały uwzględnione w Statucie Szpitala i umowach zawartych z NFZ ponieważ wszystkie dokumenty obejmowały dyżury całodobowe. Co z pacjentami, którym wydarzy się wypadek po godzinie 15.00 np. ciało obce w oku - gdzie mają się zwrócić? Jechać do Sosnowca? To jest ogromny ból, a pacjent wymaga pomocy natychmiastowej.

- Gdy zdarzy się wypadek z urazem oka po godz. 15.00, pacjenci powinni zgłaszać się do specjalistycznych ośrodków okulistycznych. Najbliższy to Centrum Urazowe w Sosnowcu, gdzie przyjmują lekarze witrektomiści wyjaśniał p.o. dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz.

Szpital Powiatowy w Zawierciu nie posiadał i nadal nie posiada tego typu specjalistów. A tylko oni, zgodnie ze standardami, powinni zaopatrzyć ciała obce w oku.

W przypadku zaćmy jak wyjaśniał p.o. Dyrektor Szpitala Piotr Zachariasiewicz - zgodnie z obowiązującymi procedurami NFZ wymusza stosowanie zabiegów w trybie jednodniowym w przeciwnym razie te usługi nie są w pełni finansowane przez NFZ. Dlatego Szpital musi się do tych wytycznych dostosować. To powinno zmniejszyć kolejki oczekujących. Na obecną chwilę pacjenci w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu czekają na zabieg 11 miesięcy, tymczasem w całym województwie i w kraju to są maksymalnie 2-3 miesiące. Sam zabieg trwa około 15 minut.

Jarosław Kleszczewski dopytywał również o koszty zarządu w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu i zatrudnienie doradcy. Piotr Zachariasiewicz wytłumaczył, że koszty utrzymania zarządu w stosunku do roku ubiegłego są niższe. W ubiegłej kadencji Szpital zatrudniał 5 dyrektorów. Obecnie jest 3 dyrektorów i doradca. Najważniejszymi zadaniami dla szpitala na obecną chwilę jest poprawa jakości oferowanych usług, rozszerzenie wachlarza oferowanych usług oraz zapewnienie właściwego dysponowania środkami.

Szczególnie, że po raz pierwszy od 5 lat Szpital w 2018 roku wykazał stratę na działalności medycznej.

- Proszę nam dać działać dla dobra mieszkańców apelował Piotr Zachariasiewicz. Wieloletnie zaniedbania wymagają teraz od nas sporo pracy przede wszystkim chcemy doprowadzić do tego, by szpital oferował usługi na najwyższym poziomie, a mieszkańcy czuli się w nim bezpiecznie. Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu poprawę świadczonych usług medycznych dla mieszkańców powiatu zawierciańskiego.

Jarosław Kleszczewski zwrócił się z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej na temat działalności Szpitala, poprawy funkcjonowania SOR i oddziału okulistycznego.

Podczas procedowania projektu uchwały dotyczącej wprowadzenia zmian w budżecie powiatu, radny Stanisław Dabrowa dopytywał o sprawy oświaty. Ile środków i dlaczego powiat musi zwrócić. Skarbnik Powiatu Halina Mackiewicz wyjaśniła, iż mimo odwołań, składanych przez Powiat, Starostwo otrzymało decyzję o konieczności zwrotu części subwencji oświatowej w wysokości ponad 557 tys. zł. Decyzja ta jest wynikiem kontroli wykorzystania subwencji oświatowej w latach 2014-2015, gdzie stwierdzono zawyżoną przez dyrektorów liczbę uczniów (chodzi o uczniów, których rodzice na czas nie złożyli dyrektorom szkół stosownej dokumentacji, potwierdzającej potrzebę kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania, a w związku z tym wyższa dotacja na ucznia nie powinna zostać przyznana przyp. red.).

Radny Dąbrowa zapytał, czy w związku z tym wyciągnięte zostały wobec dyrektorów odpowiednie konsekwencje bo to oni podali nieprawdziwe dane. Odpowiedzi udzielił były Starosta Zawierciański Krzysztof Wrona. Stwierdził, że 3 dyrektorów nie pełni już funkcji dyrektorskich. Sprawa dotyczyła: Zespołu Szkół Specjalnych, Zespołu Szkół w Szczekocinach, ZS im. Kołłątaja w Zawierciu, ZS im. gen. J. Bema, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i Liceum Katolickiego. Krzysztof Wrona przypomniał, że rozpoczynając urzędowanie jako starosta też musiał zwracać część subwencji za lata 2012-2013.

Radni rozpatrywali również projekty uchwał w sprawie skarg na dyrektora Zespołu Szkół im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach. Pierwsza dotyczyła spraw personalnych pomiędzy dyrekcją a pracownikiem Komisja Skarg i Wniosków przekazała jej zakres do rozpatrzenia w ramach podległości służbowej Staroście Zawierciańskiemu, druga dotyczyła niewywiązywania się przez szkołę z obowiązku prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej. Radni uznali tę skargę za zasadną. ZS w Łazach oraz inne szkoły powiatu, które nie prowadziły do tej pory BIP, mają obowiązek go prowadzić.

Starosta Zawierciański Gabriel Dors raz jeszcze apelował do obecnych posłów, radnych i wszystkich osób, chcących działać na rzecz budowy obwodnicy, by działać razem, ponad podziałami. Wypracowane Stanowisko Rady Powiatu Zawierciańskiego z dnia 28 marca 2019 r. ws. obwodnicy Zawiercia i Poręby zostanie przekazane do Wojewody Śląskiego, ministerstwa oraz do Premiera.

Poseł na Sejm RP Danuta Nowicka zapewniła poparcie ze swojej strony tego stanowiska.

Radni przyjęli ponadto następujące projekty uchwał:

- w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2019 rok;

- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019 2025.

- w sprawie przyjęcia sprawozdań z działalności jednostek organizacyjnych powiatu zawierciańskiego działających w sferze pomocy społecznej w 2018 roku wraz z wykazem potrzeb powiatu na 2019 rok;

- w sprawie sprawozdania z wykonania planu finansowego Szpitala Powiatowego w Zawierciu za 2018 rok;

- w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Zawierciańskim na lata 2019-2020”;

- w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań powiatu zawierciańskiego w 2019 roku z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Retransmisja obrad VI Sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego:

powiatzawiercie.sesja.pl/

Poniżej treść Stanowiska Rady Powiatu Zawierciańskiego ws. obwodnicy Zawiercia i Poręby ( w Plikach do pobrania).

Starostwo Powiatowe w Zawierciu,

zawiercie.powiat.pl/page/28,Aktualnosci.html?id=613

Autor: krystian