Przepiękna uroczystość z udziałem Biskupa Diecezji Kieleckiej JE ks. dr. Jana Piotrowskiego, parlamentarzystów, samorządowców, delegacji wieńcowych oraz Rolników województwa śląskiego i świętokrzyskiego.

W niedzielę w miejscowości Goleniowy w gminie Szczekociny odbyły się Dożynki Diecezjalno-Powiatowo –Gminne organizowane przez Powiat Zawierciański, Gminę Szczekociny oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach projektu pn.:„Czas na mleko- czas na zbiory” – najlepsze tradycje wsi jurajskiej i kieleckiej. Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej – „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014–2020 – pod patronatem Honorowym Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego.

Uroczystości poprzedził barwny korowód, który wyruszył spod Kościoła w Goleniowach na teren boiska sportowego. Idącym towarzyszyły melodie marszowe odgrywane przez Orkiestrę Dętą z Goleniów. Na całej trasie można było podziwiać dekoracje przygotowane przez mieszkańców miejscowości.

 Mszę św. dożynkową celebrował JE Ks. Dr Jan Piotrowski – Biskup Diecezji Kieleckiej.

Po Mszy św. - hymnem, odegranym przez Orkiestrę Dętą działającą przy CMC w Zawierciu, rozpoczęły się uroczystości dożynkowe.

Zgodnie z tradycją, Starostowie Dożynek przekazali na ręce Gospodarzy:  Wicemarszałka Województwa Śląskiego - Dariusza Starzyckiego, Starosty Zawierciańskiego - Gabriela Dorsa i Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny - Jacka Lipy chleby dożynkowe, upieczone z tegorocznych zbóż.

STAROŚCINĄ Dożynek była MAŁGORZATA MIĄSKO  pochodząca z miejscowości Koryczany w gminie Żarnowiec. STAROSTĄ -  GRZEGORZ WYRWAŁ pochodzący z miejscowości GOLENIOWY  w gminie SZCZEKOCINY. 

Samorządowcy ucałowali ofiarowany Chleb i podziękowali Rolnikom obu województw, za ich trud. Wicemarszałek Dariusz Starzycki przypomniał o możliwościach, jakie dają konkursy ogłaszane dla mieszkańców obszarów wiejskich przez Urząd Marszałkowski m.in. Inicjatywa Sołecka i zachęcał do korzystania z nich. Starosta Zawierciańskim Gabriel Dors podkreślał, jak ważny jest trud rolnika, czas i energia poświęcane na pracę w gospodarstwie. Ważne, by ten „czas na mleko i czas na zbiory” obfitował też w odpowiednią zapłatę za pracę. Z kolei burmistrz Szczekocin  Jacek Lipa podziękował Wicemarszałkowi Województwa Śląskiego Dariuszowi Starzyckiemu i poseł Ewie Malik za ogromne wsparcie, jakie okazali gminie Szczekociny. Wręczył im symboliczny Złoty Klucz do Gminy.

Zgodnie z tradycją dożynkową Delegacje KGW ofiarowały wieńce przygotowane z tegorocznych zbóż, owoców i nasion. Wieńce składały:

Reprezentujące Gminę Szczekociny i diecezję kielecką: KGW Goleniowy, KGW Bonowice, KGW Brzostek, KGW Drużykowa, KGW Ołudza, KGW Przyłęk, KGW Rokitno, KGW Siedliska, KGW Starzyny, KGW Tęgobórz, KGW Wólka Ołudzka.

Delegacje z gmin powiatu zawierciańskiego i powiatów ościennych: GMINA Irządze - KGW z Wilgoszczy, GMINA Kroczyce  - KGW Kostkowice, GMINA Łazy –Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka”, GMINA Ogrodzieniec – Zespół Folklorystyczny Wrzos z Ryczowa – Kolonii, GMINA Pilica –KGW Cisowa, GMINA Poręba –KGW Niwczanki, GMINA Włodowice – KGW Rzędkowice, GMINA Zawiercie –Zespół folklorystyczny Karlinianki,GMINA Żarnowiec – KGW Udórz, GMINA Moskorzew –Stowarzyszenie Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi, Dekanat Koniecpolski - Zespół Ludowy Złoty Kłos z SECEMINA  – reprezentujący Powiat włoszczowski, Powiat Jędrzejowski – KGW WOLICA, POWIAT WŁOSZCZOWSKI – KGW TARNAWA GÓRA, POWIAT JĘDRZEJOWSKI – KGW SPROWA.

Dożynki to okazja do uhonorowania rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w swoich gospodarstwach, jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Tym wyróżnieniem honorowane są także osoby, które w aktywny sposób wpływają pozytywnie na rozwój wsi i rolnictwa.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - NA WNIOSEK STAROSTY ZAWIERCIAŃSKIEGO GABRIELA DORSA - przyznał odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” następującym osobom: Sikora Sławomir z Białej Błotnej, Jastrząb Michał z Dobrakowa, Jastrząb Tadeusz z Dobrakowa, Okuliński Krzysztof z Wilgoszczy, Iłczyk Marek z Woźnik, Cyganek Andrzej z Sadowia, Karoń Zbigniew z Sadowia, Napora Iwonaz Gołuchowic, Toborowicz Krzysztof z Woli Libertowskiej, Wawer Martaz Koryczan, Galas Jerzy Stanisławz Koryczan, Miśkiewicz Grażyna Ewaz Otoli, Bartos Włodzimierzz Goleniów, Sap Jarosław z Goleniów, Ciszewski Leszekz Goleniów, Sołtysik – Biała Iwona z Rokitna, Łukasz Kowalik z Wólki Starzyńskiej, Sikora Urszula z Siedlisk, Skóra Danuta z Ołudzy, Sowa Mariuszz Brzostku.

Odznaczenia wręczyli: Wicemarszałek Dariusz Starzycki, Starosta GABRIEL DORS i PAWEŁ SOKÓŁ - Przewodniczący Rady Wojewódzkiej i Członek Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Wszystkim rolnikom obecnym na dożynkach dziękowali za ich trud zaproszeni goście:

Ewa Malik – Poseł na Sejm RP, która odczytała obecnym list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, Senator RP - Arkadiusz Grabowski, Posłowie: Waldemar Andzel, Danuta Nowicka, Robert Warwas, Anna Nemś, Barbara Chrobak oraz reprezentujący zaprzyjaźniony region partnerski Powiatu - Burmistrz węgierskiego Tiszaujvaros: Bráz György.

PAWEŁ SOKÓŁ - Przewodniczący Rady Wojewódzkiej, Członek Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność", a jednocześnie Członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego podkreślał rolę rolnika jako żywiciela całego kraju. Praca na roli jest bardzo ciężka. Pomysł, na wydłużenie wieku emerytalnego rolników do 67 roku życia był nieodpowiedzialny.

Podczas uroczystości odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie KONKURSU NA NAJLEPSZĄ MIEJSCOWOŚĆ POWIATU ZAWIERCIAŃSKIEGO 2019.

W wyniku oceny dokonanej przez Komisję laureatami konkursu w roku 2019 zostały:

I MIEJSCE  -  MIEJSCOWOŚĆ DOBRAKÓW W GMINIE PILICA –  nagroda 8.000 zł

II MIEJSCE – RÓWNORZĘDNE DLA:

                        - MIEJSCOWOŚCI GRABOWA w gminie Łazy- nagroda 6.000 zł

                        - MIEJSCOWOŚCI ŁANY WIELKIE w gminie Żarnowiec – nagroda 6.000 zł

III MIEJSCE – MIEJSCOWOŚĆ GULZÓW w gminie Ogrodzieniec – nagroda 4.000 zł.

WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY:

I miejsce KGW z Wilgoszczy – gmina Irządze

II miejsce Stowarzyszenie Wielu Pokoleń „Jesteśmy Solą Tej Ziemi” z Gminy Moskorzew

III miejsce KGW z Goleniów

Wszystkie delegacje otrzymały podziękowania i nagrody ufundowane przez organizatorów.

Oficjalne uroczystości dożynkowe zakończyła ROTA W WYKONANIU Orkiestry Dętej przy CMC w Zawierciu.

Część artystyczna przeplatana była występami zespołów oraz konkurencjami o tytuł Gospodarza i Gospodyni Roku 2019.

W części artystycznej wystąpiły dzieci z ZESPOŁU TAŃCA LUDOWEGO „NIEZAPOMINAJKA” z MOK w Łazach.Wspaniały występ zapewnił ZESPÓŁ AMIGABI BAND Z PRADEŁ czyli Amelia Kita i Gabriela Pantak, następnie„Goleniowanie” i Kapela „Działoszacy”.

O godz. 18.00 wystąpiła Gwiazda Wieczoru: Zespół Bayer Full.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z Zespołem ORION.

W konkursie o tytuł Gospodyni Roku najlepsza okazała się Anna Maria Rozlach – reprezentująca Gminę Ogrodzieniec. Drugie miejsce zajęła Mirosława Słuszniak reprezentująca gminę Irządze, trzecie Anna Kędziora reprezentująca gminę Włodowice.

Tytuł Gospodarza Roku 2019 wywalczył Krzysztof Okuliński – reprezentujący gminę Irządze, drugie miejsce zajął Stanisław Ibek – reprezentujący gminę Włodowice, trzecie miejsce Michał Kowalczyk – reprezentujący gminę Ogrodzieniec.

Mieszkańcy mieli możliwość skorzystania na miejscu  z badań oferowanych przez Szpital Powiatowy w Zawierciu: dostępny był lekarz dermatolog, który przeprowadzał badania przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworów skóry; lekarz okulista, który przeprowadzał badania w kierunku kwalifikacji do operacji zaćmy; pielęgniarka – na miejscu wykonywała pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

WSZYSTKIM WSPÓŁORGANIZATOROM, ZAPROSZONYM GOŚCIOM, ZESPOŁOM, DELEGACJOM, WYSTAWCOM, PRZEDSIĘBIORCOM, SPONSOROM I UCZESTNIKOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!