Wspaniałym akcentem zakończył się drugi dzień Festiwalu Wiesława Ochmana w Zawierciu. W Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” można było zobaczyć słynną operę „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki.

Nawiązaliśmy współpracę z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a najzdolniejsi studenci zaprezentowali się na scenie. - Mamy Rok Moniuszkowski, a w związku z tym cały czas trwa i w przestrzeni publicznej i radiowej muzyka Stanisława Moniuszki – mówił Mistrz Wiesław Ochman.

Przypomniał on także, że redaktor Adam Czopek i znakomity fotograf Juliusz Multarzyński wydali książkę o jednej z największych w naszej historii propagatorek twórczości Moniuszki - Marii Fołtyn.

Mistrz podkreślił również, że praca ze studentami jest zawsze wyjątkowa. - To są ludzie, którzy bardzo chętnie chcą przyjąć to wszystko, co my wiemy na temat opery, na temat ruchu scenicznego. „Straszny Dwór” jest wyjątkową operą. To przepiękna muzyka – dodał Wiesław Ochman.

Opera Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” w reżyserii Wiesława Ochmana i choreografii Jarosława Świtały spotkała się z uznaniem widzów. Przy fortepianie zasiadła Joanna Steczek, a przy pulpicie dyrygenckim Maestro Krzysztof Dziewięcki. W partiach solowych wystąpili: Hanna - Małgorzata Działo, Jadwiga - Dorota Strączek, Miecznik - Kamil Górowski, Zbigniew - Adrian Janus, Cześnikowa - Ewa Dziedzina, Maciej - Łukasz Kostka, Skołuba - Tomasz Theil, Grześ - Paweł Bielawski, Stara niewiasta - Maja Wielgus oraz absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej: Stefan - Sylwester Targosz-Szalonek, Damazy - Michał Borkowski. Zaśpiewał również chór powstały specjalnie na tę okazję, przygotowany przez prof. dr hab. Krystynę Krzyżanowską-Łobodę. W jego skład także wchodzą studenci katowickiej Akademii Muzycznej.

Zdjęcia: Paula Sobota

Relację z trzeciego dnia Festiwalu można znaleźć tutaj: Polskie pieśni sakralne w Bazylice Mniejszej