Prawne aspekty tworzenia miejsc pamięci narodowej były tematem spotkania zorganizowanego przez Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego.
O obowiązujących w tym względzie przepisach mówił Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Naczelnik poinformował również o tworzonej przez IPN bazie grobów uczestników Powstań Śląskich i zwrócił się z prośbą, o poinformowanie o akcji mieszkańców.
- Aktualnie na terenie województwa śląskiego, na szczeblu administracji samorządowej, zewidencjonowano zaledwie 147 grobów wojennych i grobów weteranów Powstań Śląskich. Przywołana liczba jest rażąco niska – w zestawieniu z liczbą 2700 osób, które straciły życie w powstaniach śląskich – mówił Jan Kwaśniewicz. – Państwa zgłoszenia posłużą do stworzenia przez IPN bazy grobów naszych Bohaterów.
Informacje na temat działalności Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej przy współpracy z samorządem powiatowym oraz innymi instytucjami i organizacjami mówił Maciej Świderski, przewodniczący Klubu. Wspomniał m.in. o przeprowadzonej w Smoleniu k. Pilicy ekshumacji zwłok oficera z czasów I wojny światowej – jako jednym z poważniejszych odkryć wojennych na Jurze. Zwłoki żołnierza pochowane zostały następnie na cmentarzu wojennym w Biskupicach. Maciej Świderski mówił też o zachowanych schronach na terenie powiatu oraz zaprezentował film na ten temat. Reportaż przygotowany i wyemitowany został przez iTV Zawiercie.
W spotkaniu uczestniczył Paweł Sokół - Wicestarosta Zawierciański, Krzysztof Szlachta – naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawiciele szkół i organizacji działających na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego.