Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zawiercie

Jak wybrać nasiona rzepaku na rok 2021?

Stale rozszerzający się rynek oferuje rolnikom bardzo bogaty wybór różnorodnych odmian rzepaku ozimego oraz jarego. Coraz częściej spotkamy się z kilkuletnimi odmianami, które mają być dostosowane do zmieniających się warunków klimatycznych. Wybierając odpowiednie nasiona, możesz już dziś zagwarantować sobie bogate i jakościowe plony.

Czym kierować się przy wyborze nasion rzepaku?

Przede wszystkim musimy oczywiście uwzględnić warunki glebowe na naszym stanowisku. Dostępne nasiona rzepaku posiadają określone wymagania, a także poziom tolerancji na pewne niedogodności. Dostosowanie nasion do gleby zawsze jest priorytetem dla uzyskania najlepszych rezultatów. Często warto poszukać wśród lokalnych i uznanych hodowców rzepaku.

Nowe odmiany rzepaku na najbliższe lata

Na rynku rzepaku coraz częściej pojawiają się nowe nasiona, szczególnie w odmianach ozimych. Hodowcy szukają sposobu na zabezpieczenie rzepaku przed lżejszą i pozbawioną śniegu zimą. Jednocześnie, stopniowo podnoszą tolerancję względem nawodnienia. Dzięki temu, łatwiej kupić nasiona dostosowane do aktualnych zmian klimatycznych.

Gdzie można kupić sprawdzone i jakościowe nasiona?

Dobrym sposobem jest poszukanie na lokalnym rynku, wśród hodowców, którzy uprawiają rzepak w podobnych warunkach. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, do dyspozycji pozostaje Internet oraz dobrze zaopatrzone sklepy online, w których można pozyskać nasiona rzepaku z każdego zakątka kraju. W ten sposób łatwiej dobrać odmianę dostosowaną do swoich potrzeb.