Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zawiercie

Rozpoczął się sezon grzewczy. Temperatury są coraz niższe, więc częściej palimy w kominkach, piecach, czy korzystamy z grzewczych urządzeń gazowych. Każdego roku czad zbiera swoje śmiertelne żniwo. Zabezpieczmy siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to cichy zabójca. Niewyczuwalny i niewidzialny stanowi ogromne zagrożenie. Ilość zatruć nim wzrasta szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy dogrzewamy mieszkania, paląc w kominkach, czy piecach. Należy zastanowić się co zrobić, aby być bardziej bezpiecznym. Najczęściej zalecanym rozwiązaniem jest montaż czujnika tlenku węgla. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powinien być on zainstalowany, aby spełniał swoją funkcję.

Oto kilka rad na to, by właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą:

  • Zainstaluj czujnik tlenku węgla. Jego podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
  • Czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru.
  • Nie instaluj czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych, czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.
  • Gdy nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Zapoznaj się z poradami strażaków – link do strony Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu