Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zawiercie

Narciarstwo biegowe - niezbędny sprzęt dla początkujących i profesjonalistów

Sporty zimowe obfitują w wiele form i rodzajów. Narciarstwo to popularna dyscyplina w krajach, gdzie występują rozległe zaśnieżone tereny i obszary górskie, ze szczególnym uwzględnieniem północnej Europy i Kanady. Już podstawowa umiejętność poruszania się na nartach otwiera wiele możliwości. Uprawianie sportów zimowych to nie tylko efektywna aktywność fizyczna, ale również możliwość nabycia nowego hobby sprzyjającego kondycji fizycznej. Szczególnie popularną formą jest narciarstwo biegowe. Jak zacząć uprawiać ten sport? Co będzie niezbędne?

Czym jest narciarstwo biegowe? 

Narciarstwo biegowe stanowi alternatywę dla osób, które chcą połączyć przyjemność związaną z jazdą na nartach, z penetrowaniem oszałamiających górskich tras. Forma aktywności ma bardzo długą tradycję. Wiele plemion w historii przemieszczało się za pomocą prowizorycznych nart po śniegu, w celu dotarcia do danej destynacji. Jednakże współcześnie forma sportu nabrała zupełnie innego kształtu, a zasady zostały ściśle uregulowane. Biegi narciarskie są szczególne popularne w krajach Europy Zachodniej. W Polsce tę dyscyplinę zaczęto uprawiać na przełomie XIX i XX wieku. Szczególną popularność w naszym kraju biegi narciarskie zawdzięczają polskiej multimedalistce, Justynie Kowalczyk, która, dzięki swoim wybitnym osiągnięciom, przyczyniła się do wzrostu popularności tej dyscypliny sportowej w ostatnich latach. 

Narciarstwo biegowe jest dziedziną sportu uprawianą przez zawodowców. Jednakże coraz więcej osób decyzuje się na hobbystyczne praktykowanie tej aktywności, gdyż ma bardzo dobry wpływ na kondycję. Biegi narciarskie mogą być uprawiane w dwóch stylach, klasycznym i łyżwowym. Instruktorzy rekomendują przyswojenie obu technik i, w późniejszym okresie, zdecydowanie się na doskonalenie jednej z nich. 

Narciarstwo biegowe - jakie sprzęty będą niezbędne?

Podczas kompletowania niezbędnego sprzętu, należy zwrócić szczególną uwagę na narty biegowe. Ten element wyposażenia stanowi podstawę, bez której praktykowanie tej aktywności jest niemożliwe. Z tego względu, warto już na początku zdecydować się na zakup wysokiej jakości sprzętu. Producenci często oferują dwa rodzaje biegówek, przeznaczone do stylu klasycznego i łyżwowego. Przez zakupem sprzętu należy skonsultować się z odpowiednimi osobami, aby nie zainwestować pieniędzy w zły sprzęt.

Na samym początku warto zakupić solidne buty narciarskie oraz akcesoria takie jak grube skarpety. Niezbędna będzie również ciepła kurtka. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia są kijki do narciarstwa biegowego. Powinny być dostosowane przede wszystkim do wzrostu danej osoby, aby zapewniały odpowiedni komfort podczas pokonywania trasy. Muszą być również stabilne, aby przytrzymywać ciężar ciała podczas praktykowania aktywności oraz lekkie, aby nie stanowiły niepotrzebnego balastu podczas biegu. 

Od czego najlepiej zacząć uprawiając narciarstwo biegowe?

Narciarstwo biegowe najlepiej zacząć od przyswojenia techniki jazdy na nartach. W tym celu najlepiej wykupić kilka lekcji u profesjonalnego instruktora, który zaprezentuje podstawowe umiejętności oraz wyjaśni najważniejsze kwestie. Początkującemu narciarzowi szczególnie poleca się chodzenie na długie spacery. Wraz z nabraniem wprawy, należy chodzić z kijkami, aby nauczyć się poprawnej techniki dotyczącej obsługi akcesoriów. Następnie można zacząć już całościowy trening narciarstwa biegowego. Jednakże eksperci zalecają na początku zrezygnować z wybierania wyczynowych tras, gdyż są one przeznaczone dla profesjonalistów i zawodników.  

Narciarstwo biegowe - sprzęt dla profesjonalistów i pół profesjonalistów

Osobom uprawiającym narciarstwo biegowe profesjonalnie lub pół profesjonalnie łatwiej kompletować sprzęt, gdyż mają wypracowaną preferowaną technikę. Profesjonaliści powinni zdecydować się przede wszystkim na inwestycję w solidne buty, dedykowane dla jednej z technik. Wysokiej jakości buty do nart biegowych oferuje firma Inovik. Dzięki wzmocnionemu kołnierzowi stabilizują stopę, zwiększając bezpieczeństwo, a zarazem komfort biegania. Warto zwrócić uwagę na dopasowany krój, który gwarantuje precyzję ruchu. Jest to szczególnie istotne w przypadku stylu łyżwowego, gdzie najważniejsze jest skuteczne odbicie. Model XC S SKATE 500 powstał z myślą o stylu łyżwowym, który wymaga zaplanowanych ruchów. Produkt z oznaczeniem XC S BOOT 500 stanowi propozycję dla osób preferujących styl klasyczny. Giętka podeszwa oraz dopasowany krój wspomogą pracujące stopy.

Osoby zawodowo związane z tym sportem podkreślają duże znaczenie bielizny termalnej oraz specjalnych legginsów do narciarstwa biegowego. Wiatroodporna membrana skutecznie chroni przed wiatrem i zimnem, a dopasowany krój nie krępuje ruchów. Więcej produktów odnaleźć można na stronie Decathlon, gdzie znajdują się akcesoria zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Poznaj ofertę produktów do NARCIARSTWA BIEGOWEGO!

Narciarstwo biegowe to znakomity sposób na rozpoczęcie ekscytującej zimowej aktywności. Ponadto treningi wpływają pozytywnie na kondycję. Poznawanie malowniczych tras górskich jest wartością dodaną, dla której warto spróbować rozpocząć swoją przygodę z biegami narciarskimi. Co ważne, ta forma aktywności polecana jest również dla dzieci. Przyswojenie technik od najmłodszych lat skutkuje lepszymi sportowymi wynikami w dorosłym życiu.