Czy basen stelażowy wymaga jakiegoś podłoża? Podpowiadamy

Zanim zaczniemy cieszyć się urokiem kąpieli w ogrodowym basenie, na długo przed zakupem, musimy wziąć pod uwagę ważny aspekt. O tym, gdzie chcemy rozłożyć nasz basen. Czy basen stelażowy wymaga jakiegoś specjalnego podłoża? Poznasz odpowiedź na to pytanie, czytając nasz artykuł.

Jak ustawić basen stelażowy?

Przygotowania do montażu basenu w ogrodzie lub na działce należy rozpocząć od starannie wybranej lokalizacji. Musimy wiedzieć, czy basen o określonej wielkości jest odpowiedni do naszego użytku, nie powodując przy tym zbytniego kłopotu. 

Oczywiście najciekawszy jest basen, który może pomieścić wiele osób jednocześnie, ale trzeba mieć świadomość, że umieszczenie dużego basenu w przydomowym ogródku sprawi nam więcej kłopotów niż rozrywki. Dlatego najlepszym pomysłem będzie obliczenie wielkość naszego nowo zakupionego basenu stelażowego oraz odpowiednio rozplanować swoje miejsce w ogrodzie.

Odpowiednio przygotuj podłoże

Najważniejsze jest to, aby basen nie stał na zboczu, a podłoże było idealnie równe. W przeciwnym razie może zostać obciążony nierównomiernie dużą ilością wody, może się przechylić lub odkształcić na jedną stronę, a w skrajnych przypadkach może nawet spowodować nieodwracalne uszkodzenia. 

Jeśli nie mamy takiego miejsca w ogrodzie, musimy je stworzyć i odpowiednio wyrównać teren. W celu wyrównania podłoża dla okrągłego basenu do wyrównywania można użyć desek lub listew o długości równej średnicy basenu. Umieszczamy je w wybranym miejscu i na nich kładziemy poziomicę. Następnie obracamy łatę jak wskazówkę zegara i powtarzamy operację. W ten sposób możemy sprawdzić poziom całego obszaru pod basenem, a następnie ewentualnie go skorygować.

Podłoże musi być również dostatecznie utwardzone, aby wytrzymało duże ilości wody i nie odkształcało się nierównomiernie, bo wtedy całe nasza praca będzie bezużyteczna. Przygotowując bazę, należy dokładnie oczyścić obszar z przedmiotów, które mogą uszkodzić dno basenu, takich jak gałęzie, kamienie lub inne zanieczyszczenia (takie jak gwoździe czy odłamki szkła).

Rozwijając basen, umieszczamy go na specjalnej macie basenowej w odpowiednim rozmiarze. Jeśli jednak chcemy odizolować dno od podłoża, możesz wybrać specjalną piankową układankę. Dzięki takiemu rozwiązaniu w nocy dno basenu nie będzie oddawać ciepła do ziemi. Ważne jest również to, aby nie wnosić do basenu brudu zebranego przez mokre nogi w ogrodzie. Po wyjściu z basenu stań w czystym miejscu.

Jakie podłoże najlepsze?

Najlepszym fundamentem pod np. basen stelażowy dla dzieci to trawa, betonowa kostka, a nawet wylewka, drobno wypłukany piasek lub niedawno użyta drewniana platforma. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale też i wady. Przykładowo trawnik jest miękki i przyjemny i nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale trudno go całkowicie wyrównać, dlatego musimy wziąć pod uwagę następujący fakt. Po rozebraniu basenu na trawniku pozostaną nieestetyczne ślady. Piasek jest łatwiejszy do wyrównywania. W przypadku basenu stelażowego należy również osobno wziąć pod uwagę twarde i stabilne dno jego nóżek, aby nie zapadały się w ziemię.

Z kolei na kostce betonowej basen będzie miał większą stabilność, ale jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie. Podobnie wygląda to w przypadku platform drewnianych. Najlepiej jednak nie kłaść basenu na czystym asfalcie, który w wysokich temperaturach może topić się i przyklejać do dna.

Możliwości jest wiele, możesz wybrać odpowiednie rozwiązanie do swojej potrzeby i kieszeni. Decyzja należy tylko od Ciebie. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w dobraniu odpowiedniego podłoża pod Twój wymarzony basen stelażowy, jeśli wciąż będziesz miał wątpliwości, warto przeczytać wpis o basenach stelażowych na portalu ekspertbudowlany.pl.