O odzieży BHP zwykle mówi się w kontekście wykonywania prac budowlanych bądź produkcyjnych. Odzież BHP jest również niezwykle ważna przy pracy z materiałami niebezpiecznymi, na przykład promieniotwórczymi. Kiedy należy ja zapewnić pracownikowi i na jakich warunkach?

Odzież BHP jako środek ochrony

Zadaniem odzieży BHP jest przede wszystkim ochrona stroju osobistego pracownika, ale również samego pracownika. Odzież BHP często mylona jest z odzieżą roboczą, podczas gdy ta ma za zadanie spełniać jedynie niektóre normy. Odzież robocza powinna bowiem chronić odzież prywatną pracownika, jeżeli ta podczas wykonywania pracy może ulec zniszczeniu. Odzież robocza może również pełnić rolę reklamy, gdy posiada na przykład logo firmy. Tymczasem odzież BHP również może pełnić powyższe funkcje, jednak dodatkowo musi stanowić zabezpieczenie dla samego pracownika. Przykładowo podczas kontaktu z niebezpiecznymi oparami bądź substancjami żrącymi pracownik powinien być ubrany w taki sposób, aby nie doszło do przedostania się substancji na skórę bądź do wnętrza organizmu.

Normy odzieży BHP

W przepisach nie ma jednolitych sformułowań co do tego, jak ma wyglądać ubranie robocze na poszczególnych stanowiskach. Zapisane jest jednak, że ma ono w dostatecznym stopniu chronić pracownika przed niebezpieczeństwem, jakim jest kontakt z danego rodzaju substancjami czy innego rodzaju czynnikami szkodliwymi. Normy, jakie musi spełniać odzież BHP dla konkretnego pracownika, powinny zostać jasno zapisane w regulaminie pracy.

Odzież BHP dla pracowników

Niemniej jednak nie mogą być to zapisy wykonane pospiesznie. Zasadą jest bowiem przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego przed określeniem, jaką odzież na danym stanowisku ma nosić pracownik. Obecnie odzież BHP dostępna jest w specjalistycznych hurtowniach, które oferują najwyższej jakości materiały ochronne. Udzielają one gwarancji na zakupioną odzież BHP, zatem warto korzystać z oferty profesjonalnych producentów pewnych jakości swoich produktów.

Odzież BHP - kwestia odpowiedzialności

Za dostarczenie odzieży BHP odpowiedzialny jest pracodawca. Dostarcza on odzież nieodpłatnie, a jeżeli to pracownik zostanie zobowiązany do jej konserwacji, musi zostać mu wypłacony odpowiedniej wysokości ekwiwalent. Pracodawca nie ma jednak możliwości pełnego kontrolowania tego, czy pracownik nosi odzież BHP zgodnie z obowiązującymi normami. Jeżeli dojdzie do wypadku, podczas którego pracownik nie miał na sobie odzieży BHP, którą dostarczył mu pracodawca, ponosi on pełną odpowiedzialność.

Noszenie, a także dostarczanie pracownikom odpowiedniej odzieży jest więc kwestią istotną dla każdego - zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Jest to kwestia odpowiedzialności jednej i drugiej strony. Co istotne, dostarczanie odzieży BHP dotyczy jedynie osób zatrudnianych na podstawie umowy o pracę. Zleceniobiorcy zobowiązani są wyposażyć się w odzież we własnym zakresie, chyba że zleceniodawca zdecyduje inaczej. Niemniej jednak w warunkach niebezpiecznych rzadko zatrudnia się osoby na podstawie umowy zlecenia. Hurtownia BHP Nawigator posiada różnego rodzaju odzież roboczą i ochronną - dla każdego zawodu.