Nadchodząca jesień sprawia, że coraz rzadziej działkowicze będą odwiedzać swoje ogródki. Padający za oknem deszcz przyczyni się do odstawienia do piwnicy roweru. Zanim jednak pożegnamy się z ogródkiem i rowerem, sprawdźmy zabezpieczenie pomieszczeń,w których przechowamy nasz sprzęt do kolejnej wiosny. Pamiętajmy! Każde dodatkowe zabezpieczenie jest dodatkowym utrudnieniem dla złodzieja!

Choć jesień dopiero przed nami, to pogoda za oknem typowa dla nadchodzącej pory roku. Niższa temperatura i padający deszcz nie zachęcają do jazdy na rowerze, czy pracy na ogródkach działkowych. Coraz rzadziej będziemy zaglądać do piwnic, czy altanek, dlatego warto zadbać o ich porządne zabezpieczenie, aby w kolejnym sezonie móc dalej użytkować sprzęt, który w tych pomieszczeniach się znajdował. Przedmiotem kradzieży, szczególnie w przypadku altan, komórek, czy garaży może być wszystko, również elementy metalowych konstrukcji. Niestety może dojść do sytuacji, że wartość strat spowodowanych włamaniem przewyższa cenę skradzionego przedmiotu.

Bezpieczny ogródek działkowy:

  • Zabezpiecz sprzęt ogrodniczy – sprawdź, czy podczas ostatnich prac nie pozostał na grządkach, czy przy krzewach. Schowaj go w niewidocznym miejscu, które będzie zamknięte. Jeśli narzędzia, którymi dysponujesz, są znacznej wartości, zastanów się, czy nie zabrać ich z działki do garażu, czy domu.

  • Nie wyrzucaj kart gwarancyjnych i innych dokumentów, na których figurują numery fabryczne sprzętów. Będą one przydatne w przypadku kradzieży. Dobrze jest też oznaczyć swoje narzędzia.

  • Zabezpiecz altanę i pomieszczenia gospodarcze. Sprawdź stan zamków i kłódek. W oknach zamontuj kraty.

  • Od czasu do czasu zaglądaj na działkę. Poproś sąsiada, który również raz na jakiś czas będzie doglądał swojego ogródka, aby zerknął na twoją altankę. W przypadku włamania i kradzieży, określenie czasu kiedy do niego doszło, jest istotne.

  • Będąc na działce, obserwuj, czy nie kręci się ktoś nieznajomy. W przypadku zauważenia takiej osoby zapytaj w czym możesz pomóc, czy kogoś ta osoba szuka. Może to spłoszyć potencjalnego złodzieja, a na pewno zmniejszy poczucie jego anonimowości.

  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy na bieżąco zgłaszaj Policji.

  • Pomoc i radę można uzyskasz również od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka. Informacje o dzielnicowym znajdziesz w zakładce: Twój dzielnicowy.

Bezpieczna piwnica:

  • Sprawdź stan zabezpieczeń stosowanych w danym pomieszczeniu. Garaż, komórka, piwnica powinny mieć solidne zamknięcie. Jeśli to możliwe zamontuj dodatkowe zabezpieczenie. Każda dodatkowa kłódka, czy zamek to kolejne utrudnienie dla złodzieja, któremu zależy przecież na czasie i szybkiego pokonania barier.

  • Zachowaj dowód zakupu. Zrób też zdjęcie, aby łatwiej zidentyfikować np. utracony rower.

  • Zamykaj drzwi wejściowe do klatki schodowej. Jednym z dobrych sposobów ograniczenia wejścia do budynku obcym osobom jest montaż domofonu. Ważne też, aby kod znany był wyłącznie mieszkańcom.

  • Zamykaj także drzwi do korytarza prowadzącego do piwnic. Każdy z lokatorów powinien mieć klucz do drzwi, dzięki czemu nie będzie problemu z dostępem osób do tego uprawnionych.

  • Jeśli trzymasz w piwnicy wartościowe rzeczy, to zabezpiecz je dodatkowymi łańcuchami i dobrą kłódką, przytwierdzając je najlepiej do stałego elementu.

  • Obserwuj, kto chce wejść do budynku. Podobnie, jak w przypadku opisywanym powyżej, pytanie, kogo dana osoba szuka, może spłoszyć potencjalnego złodzieja.