Ponad 18% Polaków deklaruje, że pragnie podjąć pracę za granicą, przede wszystkim w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. O emigracji myślą najczęściej osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Aktualnie poza granicami kraju żyje ponad 20mln osób, którzy przyznają się do polskich korzeni. Część z nich żyje tak naprawdę w dwóch krajach, przybranym i w kraju pochodzenia a ich egzystencją zarządzają różne porządki prawne.
Wypadek w pracy za granicą
Podejmując się pracy za granicą, niewiele wiemy o zasadach tej pracy, prawach pracowniczych, przywilejach, jakie nam przysługują. Większość osób pragnie po prostu przepracować kolejne miesiące i otrzymać za nie wynagrodzenie, które albo przesyła się do domu, albo samemu je przewozi z regularną częstotliwością.
Każdemu może jednak zdarzyć się wypadek w pracy za granicą. Warto zatem znać zasady, które sprawią, że otrzyma się jak najlepszą opiekę po wypadku i na czas dochodzenia do zdrowia oraz warunki, które należy spełnić, by otrzymać godziwe odszkodowanie powypadkowe.
Kiedy poszkodowanemu w wypadku za granicą przysługuje odszkodowanie?
Gdy pracownikowi pracującemu za granicą zdarzy się wypadek w pracy, przysługuje mu odszkodowanie, ale pod warunkiem, że:
- do wypadku doszło na skutek winy pracodawcy albo innego pracownika
- gdy termin roszczenia nie uległ przedawnieniu
Podejmując pracę za granicą nielegalnie, warto wiedzieć, że nawet wtedy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jednak stwierdzenie zasadności starań o odszkodowanie wymaga głębszego przeanalizowania wszystkich okoliczności i dlatego zawsze warto mieć przy sobie numer telefonu do adwokata specjalizującego się w europejskim prawie pracy.
Jakie odszkodowanie można otrzymać ulegają wypadkowi w pracy za granicą?
Pracownik, który uległ wypadkowi za granicą, podobnie jak jest to w Polsce, przysługuje odszkodowanie w postaci środków pieniężnych. Wysokość tej kwoty zależy jednak od mnóstwa warunków i samych okoliczności zdarzenia. Oprócz odszkodowania finansowego, pracownik może ubiegać się również o inne świadczenia, związane z wypadkiem i dochodzeniem do zdrowia po wypadku, może otrzymać:
- zwrot kosztów leczenia
- zwrot kosztów utraconych dochodów na skutek wypadku
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
- świadczenie pielęgnacyjne podczas rekonwalescencji
- a nawet rentę
Każdy przypadek wypadku za granicą należy rozpatrywać indywidualnie, dotyczy to zarówno odszkodowania jak i dalszych świadczeń należnych pracownikowi. Dlatego w razie tego rodzaju zdarzenia, warto zawsze nawiązać kontakt z kancelarią odszkodowawczą, która w imieniu pracownika będzie starać się o odszkodowanie.