Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” jest znane prawie każdemu i choć nikt nie ma prawa kraść ani przywłaszczać cudzej rzeczy, to często złe zabezpieczenie pomieszczeń, czy budynków znacznie ułatwia pracę rabusiom. Warto zastanowić się nad zabezpieczeniem nie tylko domów i mieszkań, ale także altanek, garaży, czy pomieszczeń gospodarczych.
Złodzieje zazwyczaj typując miejsca włamań, biorą pod uwagę wartość rzeczy znajdujących się w danym budynku, czy pomieszczeniu, a także usytuowanie i jakość zastosowanych zabezpieczeń. Warto jest więc dołożyć wszelkich starań, aby miejsca, w których przechowywane są wartościowe przedmioty, były odpowiednio zamknięte.
Dobrą praktyką jest kontrolowanie stanu kłódek, zamków, czy zasuw, a w razie potrzeby wymiana uszkodzonego elementu lub założenie dodatkowego zabezpieczenia. Przedmioty o większej wartości dobrze przechowywać w domu.
Okres wiosenny i letni to czas, kiedy na ogródkach działkowych widać zdecydowanie większą ilość osób. Właściciele i użytkownicy sąsiadujących ze sobą działek przeważnie się znają, dlatego pojawienie się obcej osoby, która obserwuje teren, również powinno zwrócić naszą uwagę. Opuszczając teren ogródka, sprawdźmy, czy narzędzia i inne przedmioty zostały schowane, a altanka i pomieszczenia gospodarcze zamknięte. Sprawdzanie zamknięcia drzwi i okien powinien wejść nam w nawyk.
W przypadku dłuższej nieobecności warto poprosić sąsiada, aby zainteresował się naszym domem, altanką, czy garażem.
Pamiętaj!
-
zamykaj drzwi i okna;
-
narzędzia chowaj do garażu, altanki, pomieszczenia gospodarczego;
-
cenne rzeczy przechowuj w domu;
-
zwracaj uwagę na obce osoby, obserwujące dany budynek;
-
sprawdź stan zabezpieczeń budynków i pomieszczeń.
W przypadku włamania natychmiast powiadom Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi poradami:
Bezpieczny dom i mieszkanie
.