W piątek zawierciańscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Kaskadowy pomiar prędkości”. Mundurowi przede wszystkim reagowali na przekroczenia prędkości. Zwracali także uwagę na inne wykroczenia w ruchu drogowym. 76 kierujących zostało ukaranych mandatami.
Głównym celem działań „Kaskadowy pomiar prędkości” jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności poprzez ograniczenie ryzykownych zachowań kierujących, którzy przekraczają dozwolone limity prędkości. Nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
Szczególnym nadzorem zostały objęte m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci, w ramach działań, prowadzili pomiary prędkości przy wykorzystaniu laserowych mierników prędkości, jak i pojazdów wyposażonych w wideorejestratory.
W ramach działań policjanci skontrolowali 85 pojazdów, nałożyli 76 mandatów karnych na kierujących oraz pouczyli 6 osób. W trakcie kontroli funkcjonariusze zatrzymali sprawcę przestępstwa drogowego, który kierował pojazdem pomimo cofniętych uprawnień, za co grozi pozbawienie wolności do 2 lat.