Podczas dwóch dni, w których były prowadzone działania „Bezpieczny pieszy”, policjanci z zawierciańskiej drogówki ujawnili ponad 140 wykroczeń. Za łamiące przepisy zachowania na drodze zostało ukaranych ponad 80 kierujących i ponad 60 pieszych. Mundurowi nałożyli 115 mandatów. Zastosowali też pouczenia. Do sądu zostaną także skierowane wnioski o ukaranie.

Wczoraj i w miniony czwartek policjanci z zawierciańskiej drogówki przeprowadzili działania „Bezpieczny pieszy”. Jak sama nazwa mówi, przedsięwzięcie miało na celu poprawę bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Mundurowi obserwowali newralgiczne miejsca, w których najczęściej dochodzi do naruszeń prawa. „Pod lupę” wzięli nie tylko kierujących, ale również przechodniów, którzy również dopuścili się wielu wykroczeń.

W ciągu dwóch dni działań, które obejmowały teren całego powiatu zawierciańskiego, mundurowi ujawnili 143 wykroczenia. 81 negatywnych zachowań na drodze wykazali kierujący. W 62 przypadkach piesi naruszyli prawo drogowe.
Policjanci z zawierciańskiej drogówki, których wspierali funkcjonariusze prewencji oraz strażnicy miejscy, nałożyli łącznie 115 mandatów. W ten sposób ukaranych zostało 61 kierujących i 54 pieszych. 7 przechodniów i 13 kierowców pouczono. W stosunku do 1 pieszego i 7 kierujących zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

Jak wynika z danych, wśród wykroczeń drogowych popełnianych przez kierujących dominowało przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Aż 61 kierujących nie zdjęło w tych miejscach nogi z gazu. Policjanci ujawnili także wyprzedzanie na lub w rejonie przejść dla pieszych, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu w tym miejscu, czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa przechodniowi.

Piesi w 60 sytuacjach przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Policjanci apelowali o przestrzeganie przepisów drogowych. Mundurowi podkreślali, że trudne warunki atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. Zwracali uwagę zarówno pieszym, jak i kierującym, że powinni dbać o wspólne bezpieczeństwo.

  • Samochód nie zatrzyma się w miejscu i w chwili, gdy kierowca zauważy osobę, która wtargnęła na jezdnię.

  • Kierowca, widząc przejście dla pieszych, powinien ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.

  • Piesi powinni dbać o swoją widoczność, nie tylko tam, gdzie jest to wymagane przepisami, ale również w miejscach, gdzie mogą być słabo widoczni.

Tylko wspólny szacunek i respektowanie przepisów na drodze pozwoli bezpiecznie dotrzeć każdemu do celu.