Formalności przy budowie ogrodzenia

Jakie formalności przy budowie ogrodzenia?

Formalności budowlane

przy ogrodzeniu zależą od wysokości. Jeżeli chcemy ogrodzić dom, którego wysokość nie przekracza 2,2 m, nie ma żadnych wymaganych formalności. Mowa tu zarówno o ogrodzeniach stawianych między działkami budowlanymi, jak i stawianych od strony ulicy. Podobnie jest bowiem z prowizorycznymi płotami, zabezpieczającymi plac budowy. Jeżeli chcemy zbudować ogrodzenie wyższe niż 2,2 m, zgłoszenie budowy takiego ogrodzenia jest koniecznością, bez względu na usytuowanie. Dokumentacja budowlana wówczas jest koniecznością. Tego typu zgłoszenie składa się w urzędzie miasta bądź w starostwie. W tym zgłoszeniu należy podać rodzaj ogrodzenia oraz sposób wykonywania robót, jak i termin, w które roboty te zostaną rozpoczęte. Należy dołączyć także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeżeli jest taka potrzeba, możemy dorzucić również szkic ogrodzenia. W wyjątkowych sytuacjach, wymagane są również dodatkowo zgody, np. na lokalizację zjazdu, jednak zdarza się to sporadycznie.

Termin budowy ogrodzenia

Budowę ogrodzenia wyższego niż 2,2 m możemy rozpocząć dopiero po upływie 21 dni od zgłoszenia, jeśli urząd nie wniesie podczas tych trzech tygodni sprzeciwu. Jeżeli uda nam się uzyskać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, będziemy mogli rozpocząć budowę ogrodzenia w dowolnej chwili. Sprzeciwy do zgłoszenia mają miejsce w sytuacjach, w których planowane ogrodzenia naruszają ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Gdy ogrodzenie mogłoby grozić bezpieczeństwu ludzi lub mienia, inwestor może zostać zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę takiego ogrodzenia. Dzieje się tak najczęściej gdy działka znajduje się na skrzyżowaniu, a ogrodzenie mogłoby ograniczać widoczność na drodze przechodzącym ludziom. Tego typu zgłoszenie o pozwolenie ma termin ważności 3 lat. Jeżeli roboty nie zostaną rozpoczęte przez te trzy lata, ważność zgłoszenia wygaśnie i niestety będziemy musieli ubiegać się o nie po raz kolejny.

Kary i zagrożenia

Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Z tego też powodu zabrania się umieszczanie ostro zakończonych elementów, takich jak np. drut kolczasty, tłuczone szkło oraz innych wyrobów czy materiałów poniżej 1,8 m. Nie dotyczy to oczywiście ogrodzeń wokół więzień, gdzie jest to po prostu bezpieczne a nawet konieczne. W niektórych przypadkach legalizacja samowolnie wzniesionego ogrodzenia jest dopuszczalna. Wówczas kosztuje ona 2500 złotych, zatem jest to niemała kwota. Tyczy się to tylko i wyłącznie ogrodzeń, które wymagają zgody urzędu, czyli wyższych niż 2,2 m. Niższe ogrodzenia nie wymagają zgody. Budowa ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia stanowi samowolę budowlaną. Jak wynika z art. 49b Prawa budowlanego w przypadku budowy ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia organ nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę takiego ogrodzenia, chyba, że jest możliwe jego zalegalizowanie. W takiej sytuacji, inwestor dostanie określony termin na zgromadzenie dokumentów, które niezbędne są do dokonania legalizacji, a następnie będzie musiał uiścić opłatę legalizacyjną, czyli tą, o której wspomniano wyżej - 2500 złotych.