Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zawiercie

Prawidłowy wybór opon do przyczepy to wbrew pozorom niełatwe zadanie, w którym należy zwrócić uwagę na szereg parametrów decydujących o tym, czy dany egzemplarz sprosta naszym potrzebom. Decydując się na nowe koła do przyczep możemy również rozważyć zamówienie gotowych kompletów felg i opon dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. To najszybszy sposób, który zaoferuje nam maksymalne bezpieczeństwo i komforty na drodze.

Kiedy należy zdecydować się na nowe opony?

O ile zdecydowana większość kierowców rzetelnie podchodzi do zagadnienia dobrych opon do swojego samochodu osobowego, o tyle przyczepy często są niestety bagatelizowane i pomijane. W wielu przypadkach są one wykorzystywane raz na jakiś czas i w związku z tym, właściciel chce za wszelką cenę uniknąć dodatkowych kosztów. Tymczasem, stan techniczny opon w przyczepie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Różnicę można zauważyć szczególnie po wymianie kiepskich opon na nowe, prawidłowo dobrane koła. Wtedy doceniamy, jak ważna jest dbałość o przyczepę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, opony w przyczepie należy wymienić, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. Zdaniem ekspertów, przepisy zbyt liberalnie podchodzą do tego zagadnienia, ponieważ wynik w okolicy 2 mm powinien być dla nas sygnałem alarmowym. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając nowe koła do przyczep?

Parametry przy wyborze opon

Wyróżniamy kilka najważniejszych parametrów, które decydują o właściwościach jezdnych oferowanych przez dane opony. Ważny jest ich dokładny rozmiar, rodzaj bieżnika i współczynnik tarcia. Niezwykle istotnym czynnikiem jest także nośność opon, która informuje nas o tym, do jakiej masy całkowitej (przyczepa wraz z ładunkiem) mogą być zastosowane dane opony. Mniej istotnym parametrem jest dostosowanie do prędkości, ponieważ niemal wszystkie modele opon do przyczep zapewniają spory zapas ponad to, na co zezwalają przepisy ruchu drogowego.

Duże znaczenie ma także wybór producenta. Ogumienie do przyczep to produkt specjalistyczny, który znacznie różni się od tradycyjnych opon do samochodów osobowych. W związku z tym, warto zdecydować się na wybór specjalistycznego producenta, który zajmuje się produkcją opon i felg dostosowanych do rodzaju przyczepy. Możemy oczywiście posiłkować się opiniami klientów dostępnymi w sieci. To cenne źródło informacji, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze właściwych opon do naszej przyczepy. Ważną ściągawką jest także index opon, który zawiera spis parametrów w zależności od zastosowania przyczepy.

Wybór dobrych felg jest równie ważny

Także felgi powinny być odpowiednio dopasowane do naszej przyczepy. W zdecydowanej większości przypadków zdecydujemy się oczywiście na tańsze w eksploatacji felgi stalowe. W końcu w przypadku przyczep nie zależy nam na efektach wizualnych, a na praktyczności. Także w tym przypadku należy wziąć pod uwagę istotne czynniki, takie jak: dopuszczalna masa całkowita przyczepy, szerokość ET czy rozstaw śrub. Najlepiej skorzystać z oznaczeń dawnych kół lub poprosić o pomoc specjalistę, który ustali parametry kół najlepszych do naszego modelu przyczepy.

Gdzie kupić odpowiednie koła do przyczep?

Z pomocą jak zwykle przychodzi nam Internet, w którym bez trudu znajdziemy specjalistyczne sklepy oferujące koła do przyczep, pojazdów wleczonych, czy też pojazdów rolniczych. Renomą w tej dziedzinie cieszy się firma Bohnenkamp, od której zamówimy poszczególne elementy, a także gotowe koła wytwarzane na zamówienie klienta. W sieci znajdziemy również rozbudowane poradniki, które szerzej opisują poszczególna parametry istotne przy wyborze opon i felg.

Jak prawidłowo dobrać opony do przyczepy?