Dzisiaj w sklepach mamy do dyspozycji nie tylko popularne okapy ścienne, ale również szeroką gamę innych wariantów. Jakie są najpopularniejsze rodzaje okapów kuchennych i co warto wybrać dla siebie?

Okap kuchenny umożliwia aktywne neutralizowanie lub odprowadzanie oparów powstających w kuchni. Może także pełnić dodatkowe funkcje, na przykład oświetlać przestrzeń kuchenki.

Aby dobrać najlepszy okap kuchenny, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Jakie typy okapów możemy znaleźć obecnie w sprzedaży? Sprawdź porady przygotowane wspólnie z serwisem: http://okapy.info/.

Okapy przyścienne – kominowe

To najpopularniejszy rodzaj okapu kuchennego, który montowany jest przy ścianie, nad kuchenką. Mogą pracować jako pochłaniacze albo wyciągi – wymagają wtedy podłączenia do instalacji wentylacyjnej.

Okapy tego typu oferowane są w wielu wariantach do wyboru, na przykład mogą mieć styl tradycyjny, rustykalny, ale mogą być to także modele nowoczesne, które posiadają skośną konstrukcję.

Okapy podszafkowe

To drugi popularny typ okapów. Okap podszafkowy montowany jest pod szafką kuchenną.

Działa jako pochłaniacz. Nie wymaga podłączania do instalacji wentylacyjnej, ale należy pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać w nim filtry.

Okapy szufladowe – teleskopowe

To jeden z nowszych typów okapów, który zabudowany jest najczęściej w pod szafką. Posiada wysuwaną część frontową, dzięki czemu można powiększyć jego powierzchnię dla jeszcze lepszej skuteczności filtrowania. Po złożeniu zajmuje mało miejsca.

Okapy szufladowe – teleskopowe pracują jako pochłaniacze.

Okapy wyspowe

Okap wyspowy to urządzenie, które montowane jest nad tak zwaną wyspą kuchenną, czyli pośrodku pomieszczenia.

Okapy kuchenne wyspowe mogą pracować jako pochłaniacze lub wyciągi w zależności od ich konstrukcji. Zwisają nad wyspą kuchenną i pozwalają tym samym na ma skuteczne pochłanianie oparów.

Okapy sufitowe

W porównaniu z okapami wyspowymi okapy sufitowe montowane są bezpośrednio w suficie, dzięki czemu pozostawiają wolną przestrzeń nad wyspą kuchenną. Mogą posiadać rożne kształty – kwadratowe, prostokątne, owalne.

Okapy sufitowe mogą pracować jako pochłaniacze, ale mogą być także podłączone do instalacji wentylacyjnej.

Okapy blatowe

To także jeden z nowych typów okapów kuchennych, które przeznaczone są do montażu w blacie przy kuchence. Mogą być montowane na stałe albo wysuwane z blatu.

Okapy blatowe dobrze sprawdzają się zarówno przy kuchenkach montowanych przy ścianach, jak również przy tych, które znajdują się na wyspach kuchennych.