PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na roboty budowlane w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie”. Linią będzie można dojechać z Zawiercia do portu lotniczego w Pyrzowicach w zaledwie 23 minuty.

W ramach inwestycji zaplanowano także budowę nowego peronu na dworcu PKP w Zawierciu oraz nowego przystanku Zawiercie Kądzielów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują nowe połączenie, dzięki któremu podróżni szybko i sprawnie dojadą do portu lotniczego „Katowice Airport”. Linią będą jeździć pociągi osiągające prędkość do 140 kilometrów na godzinę. Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska w 23 minuty, a z Tarnowskich Gór w 15 min.

- Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., na linii Zawiercie – Tarnowskie Góry zapewnimy sprawny dojazd koleją do lotniska z Katowic i innych miast Śląska. To kolejne przedsięwzięcie w ramach Krajowego Programu Kolejowego, które istotnie zwiększa dostępność mieszkańców do kolei i sprzyja rozwojowi gospodarki – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy, nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Na linii zaplanowano zbudowanie nowych przystanków takich jak: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów. Będzie także stacja Pyrzowice Lotnisko. Nowe i przebudowane perony przewidziano w Zawierciu oraz na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba.

W Zawierciu zostanie wybudowany 200-metrowy nowy peron nr 3. Będzie miał dwupoziomowe dojście - schody oraz windę, która ułatwi podróżowanie osobom o ograniczonej mobilności. Stacja będzie wyposażona także w system informacji pasażerskiej i małą architekturę.

W ramach realizacji projektu powstanie nowy przystanek Zawiercie Kądzielów zlokalizowany w rejonie przejazdu kolejowego i drogi wojewódzkiej nr 796 (ul. Obrońców Poczty Gdańskiej). Peron będzie miał długość 150 m i wysokość 76 cm. Dzięki pochylni korzystanie ze stacji będzie możliwe także dla osób niepełnosprawnych.

Przystanek wyposażony będzie w system informacji pasażerskiej oraz w tzw. małą architekturę (wiatę, ławki, tablice informacyjne, oświetlenie, nagłośnienie). Inwestycja obejmie łącznie 52 obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). Będzie bezpieczniej, dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Projekt ma także istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych. Termin na składanie ofert w przetargu mija 21 listopada. Prace budowlane są zaplanowane na lata 2020-2022. Całkowita wartość projektu to 741 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi ponad 503 mln zł.