Za nami styczniowa sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Miłym akcentem było wręczenie kwiatów Ewie Brewczyńskiej-Florczyk, która została Zastępcą Przewodniczącej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W trakcie obrad radni przyjęli między innymi informację na temat jakości powietrza w mieście. Chodziło przede wszystkim o działania w zakresie ograniczenia niskiej emisji.

Dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia Katarzyna Mikuła przybliżyła zasady programu „Czyste Powietrze”. Przypomnijmy, od 2 stycznia w Agencji Rozwoju Zawiercia (ulica Technologiczna 15, w dni robocze od godziny 7 do 15) działa punkt konsultacyjny programu. Jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Te działania również nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Radny Witold Grim pytał o kryteria i zasady wynajmu pieców na okres grzewczy. Prezydent Łukasz Konarski już wcześniej wyjaśniał, że obecnie ten pomysł jest analizowany pod kątem dostępnych oraz możliwych do pozyskania środków finansowych oraz, że samorządowcy są rozliczani z wyborczych zapowiedzi po zakończeniu kadencji, a nie po roku prezydentury.

Urzędnicy z Wydziału Ochrony Środowiska już 5 lutego 2019 roku skontaktowali się z Urzędem Gminy w Marklowicach, gdzie prowadzony jest program dzierżawy kotłów. Okazało się, że w 2018 roku zrealizowano tam ok. 258 inwestycji na kwotę około 2 milionów złotych.

Radni podjęli między innymi uchwały w sprawie: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Zawiercie dla obszaru położonego w rejonie Placu Jana Pawła II oraz przygotowania projektu uchwały ustalającej „zasady i warunki sytuowania na terenie gminy obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytu, standardów jakościowych, oraz rodzajów materiałów, z jakich mogą być wykonane”.

Kolejne przegłosowane uchwały dotyczyły ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim i Statutu Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Zawierciu. Dosyć istotne było również określenie kwoty dotacji przypadającej na jednego pracownika oraz uczestnika zajęć reintegracji zawodowej i społecznej prowadzonych w Centrum Integracji Społecznej oraz podjęcie uchwały w sprawie wstępnej lokalizacji przystanków komunikacyjnych. Przyjęto także uchwałę o zasadach i trybie przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami i o kryteriach oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Najwięcej emocji wzbudziła uchwała w sprawie przystąpienia Gminy Zawiercie do Związku Miast Polskich, która ostatecznie została przyjęta. Radni nie podjęli natomiast uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Zawiercie z Jurajskiej Organizacji Turystycznej (7 głosów „za”, 7 głosów „przeciw”).

Wkrótce opublikujemy relację wideo z posiedzenia.