Najczęściej, kiedy decydujemy się na kominek to zazwyczaj jest to chęć ozdobienia mieszkania bądź ogrzanie budynku. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów kominków. Często więc mamy dylemat, który zakupić do swojego domu. Jeżeli nadal nie wiesz na co się zdecydować, a chcesz być zadowolony z zakupu to koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Dzięki kominkowi o dostatecznej mocy możemy ogrzać tak naprawdę cały dom. Im większą komorę spalania posiadamy, tym większa będzie moc. Dlatego warto wziąć pod uwagę powierzchnię całego budynku, izolację oraz szczelność naszych okien. Jeśli zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, możemy ogrzać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania oraz wodę użytkową. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 40% kosztów gazu ziemnego. Dodatkowo pozytywnie wpływamy na środowisko.

Warto pamiętać o tym, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Możemy jednak wziąć pod uwagę to, że może on wspierać inne systemy grzewcze. W ten sposób możemy nadal cieszyć się przytulną atmosferą w pomieszczeniu tym samym zmniejszając koszty ogrzewania. Ciekawym rozwiązaniem jest system DGP, który polega na rozprowadzeniu nagrzanego powietrza do różnych pomieszczeń. W ten sposób możemy ocieplić cały budynek. Jest to ekologiczne rozwiązanie, wystarczy zamontować odpowiednie przewody rozprowadzające ciepłe powietrze.

Kominy wolno stojące “kozy”

Jest to ciekawa alternatywna dla tradycyjnych kominków w zabudowie. Dzięki szerokiej ofercie producentów możemy dobrać odpowiedni kominek do każdego pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koza również wymaga połączenia do przewodu kominowego. Jest to również efektywne źródło ciepła, które posiada zbliżoną sprawność do tradycyjnych kominków.

 Jak wybrać odpowiedni kominek

Biokominki

Zdecydowanie jest to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają komina. Nie wymagają one podłączenia do prądu. Są bardzo łatwe w montażu. Zasilane są biopaliwem i nie wydzielają żadnego dymu, zapachu ani sadzy. Są jak najbardziej bezpieczne w użytkowaniu. Zapewniają one również świetny klimat, dzięki czemu nie musimy inwestować w komin. Więcej na https://www.komineczki.com.pl/

Kominek otwarty

Jest to zdecydowanie propozycja dla osób, które chcą elegancko przyozdobić swoje mieszkanie. Podstawowym elementem tego kominka jest wymurowane palenisko. Budowa takiego otwartego kominka jest bardzo skomplikowana. Wystarczy jeden mały błąd, a dym będzie nam wlatywał do pomieszczenia, a ogień będzie słabo grzał dom. Jeżeli więc zależy nam na ogrzewaniu budynku to lepiej jest zdecydować się na kominek z zamkniętym wkładem.

W otwartym palenisku głównym źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania. Jest to tylko około 20% energii powstającej ze spalania drewna w kominku otwartym. Większość tej energii niestety ucieka bezpowrotnie na zewnątrz. Zużycie drewna, więc jest tutaj dosyć spore. Dodatkowo, jeśli chcemy pozostawić kominek z otwarty ogniem bez kontroli narażamy się na duże ryzyko pożaru. Warto więc wyposażyć się w takim przypadku w parawany ochronne. Właśnie z tych powodów otwarty kominek stosuje się raczej jako element dekoracji.

Zamknięty wkład kominkowy

Jeżeli zależy nam na ogrzewaniu mieszkania, warto więc zakupić wkład kominkowy. Jest to zamknięte palenisko, które wykonane jest z materiałów odpornych na wyższe temperatury. Dobrze akumulują one ciepło. Różnią się przede wszystkim rozmiarem, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek czy elementami estetycznymi. Przed zakupem takiego systemu grzewczego warto wziąć pod uwagę jego parametry techniczne oraz użytkowe.