Czy warto teraz kupić lub sprzedać mieszkanie?

Dane NBP jednoznacznie wskazują, że pandemia COVID-19 nie przyczyniła się do znacznej redukcji cen nieruchomości. Sytuacja na polskim rynku jest stabilna i nic nie wskazuje na to, by miała się zmienić w najbliższym czasie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pod koniec 2020 roku uległa znacznej poprawie. Cena za metr kwadratowy lokali w dużych miastach wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Sprawdzamy, czy to faktycznie dobry okres na zakup lub sprzedaż mieszkania.

Stabilność sektora nieruchomości

Ostatni kwartał 2020 roku został zamknięty z dużym wzrostem sprzedaży. Nowych nabywców było o około 7 procent więcej niż w 2019 r. Przy niskim oprocentowaniu lokat bankowych, coraz większa liczna osób decyduje się na zainwestowanie w nieruchomości i ulokowanie właśnie tam swoich oszczędności. Między innymi z tego względu trudno spodziewać się obniżek cen za metr kwadratowy mieszkania w miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź czy Gdańsk.

Prawdziwy boom na nieruchomości panuje także w mieście położonym na krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nowe mieszkania w Częstochowie są budowane w miejscach, w których jeszcze do niedawna znajdowały się szczere pola. Przykład stanowią nowe inwestycje deweloperskie powstające na Parkitce, tj. os. Poleska, Małopolska, Okulickiego Park, Panorama Apartamenty i wiele innych. Dużą popularnością cieszą się również osiedla na Wrzosowiaku, Wyczerpach oraz Zawodziu.

Czy obecnie warto kupić lub sprzedać mieszkanie?

Najwięcej zapłacimy za metr kwadratowy nieruchomości w dzielnicy Parkitka. Na osiedlu Poleska trzeba zapłacić średnio 6 100 zł/mkw. Niewiele mniej kosztują mieszkania na os. Małopolska (ok. 6 000 zł za metr kwadratowy) i w Apartamentach Kujawska (5 900 zł/mkw.). Przy ulicy Okulickiego w Częstochowie trwa budowa budynków wielorodzinnych oraz nowych domów. Koszt zakupu nieruchomości w tej części miasta wynosi 5 800-5 900 zł/mkw.

Wiele osób postawia zainwestować w nieruchomość z myślą o najmie długoterminowym. Według ostatniego raportu, rentowność zapewni wynajem mieszkania w Częstochowie przez okres 12 miesięcy. Wówczas możemy liczyć na 4,81 procent zysku w skali roku. Jeśli chodzi o pozostałe części Polski, w Katowicach możemy osiągnąć dochód pasywny na poziomie 4,37 proc., Sosnowcu 4,31 proc., Łodzi 4,29 proc., Szczecinie 4,26 proc., Krakowie 3,81 proc., Wrocławiu 3,89 proc., a w Warszawie 3,75 proc.

Inwestowanie w nieruchomości nadal jest bardziej opłacalne niż powszechnie dostępne alternatywy. W bankach trudno już znaleźć oprocentowanie lokat na poziomie 2 procent. Na rynku giełdowym też jest mało stabilnie, więc to inwestycje dużego ryzyka. Nieruchomości stanowią aktywa, na których w dalszym ciągu można sporo zarobić. Eksperci z rynku nieruchomości podkreślają, że raczej nie ma co się spodziewać obniżek cen zarówno nowych, jak i używanych lokali. W wielu polskich miastach mieszkania nadal drożeją, choć nieco wolniej niż przed laty.