W sobotę na ulicy Żeromskiego w Szczekocinach doszło do kolizji. Jak się okazało kierujący oplem mężczyzna miał ponad 3,6 promila alkoholu w organizmie. Posiadał także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 38-latek odpowie teraz za przestępstwa i wykroczenie, które popełnił.

Policjanci z komisariatu w Szczekocinach otrzymali informację o kolizji drogowej, do jakiej doszło około godziny 10:00 na ulicy Żeromskiego. Udział w zdarzeniu drogowym brały trzy pojazdy. Jak ustalili wstępnie policjanci, kierujący oplem wyprzedał ciąg pojazdów. Chcąc wrócić na swój pas ruchu, nie zachował odpowiedniej odległości od jadącego przed nim fiata i uderzył w samochód, który następnie wjechał w poruszającego się przed nim forda. Policjanci ustalili, że kierujący oplem mężczyzna w ogóle nie powinien wsiadać za kółko. Po pierwsze dlatego, że był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3,6 promila alkoholu w jego organizmie. Po drugie 38-letni mieszkaniec gminy Szczekociny ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pozostali kierujący byli trzeźwi. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Teraz mężczyzna odpowie nie tylko za spowodowanie kolizji, ale także za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz za niestosowanie się do orzeczonych środków karnych.

Apelujemy o trzeźwość za kierownicą!

  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjną karą finansową w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

  • Za kolejne prowadzenie pojazdu po pijanemu, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Poza karą wymierzaną przez Sąd sprawcy nie mogą liczyć także na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, pokrywają spowodowane przez siebie szkody.

  • Za popełnienie przestępstwa określonego w art. 244 Kodeksu karnego - Niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.