Dla wielu rower to nie tylko środek transportu do szkoły, czy pracy, ale także pasja i radość spędzania na nim wolnego czasu. Rowerowe wycieczki mają wielu zwolenników. Przypominamy! Rowerzysto dbaj nie tylko o stan techniczny swojego jednośladu, ale przede wszystkim zabezpiecz go przed kradzieżą!

Na ulicach widać wielu rowerzystów. Dla niektórych rower to jedyny dostępny środek lokomocji, inni wybierają go dla zdrowia, część osób woli ten jednoślad, bo w zatłoczonym mieście na rowerze szybciej dotrze do celu. Są również osoby, które każdą wolną chwilę spędzają na dwóch kółkach. Bez względu na to, do której grupy przynależymy, powinniśmy dbać o swój jednoślad. Oczywiście podstawą jest dbałość o dobry stan techniczny roweru, dzięki czemu będziemy mogli bezpiecznie na nim jeździć. Pamiętajmy też, aby odpowiednio go zabezpieczać przed kradzieżą. Zamykanie piwnic, czy nie pozostawianie otwartych drzwi klatki schodowej na pewno utrudnią złodziejowi sięgnięcie po naszą własność.

Kilka porad, jak ustrzec swój rower przed kradzieżą:

  • Zawsze zabezpieczaj rower – nawet, gdy wchodzisz na chwilę do sklepu. Może się okazać, że ta przysłowiowa minuta wystarczy, abyś stracił swój jednoślad!

  • Dobre smycze, zamknięcia to podstawa – pozostawiając rower zapinaj go w kilku miejscach. Nie stosuj zabezpieczeń na elementy roweru, które można łatwo zdemontować np. koło, czy siodełko.

  • Nie pozostawiaj jednośladu „na oku” – jeśli zostawiasz rower na klatce schodowej, również przypnij go do stałych elementów. Pamiętaj, aby nie utrudniał on przejścia korzystającym z klatki schodowej osobom. Drzwi do klatki niech będą zamknięte. Najlepszym rozwiązaniem jest domofon, do którego kod znany powinien być wyłącznie mieszkańcom. To znacznie utrudni dostęp złodziejowi.

  • Mieszkasz na parterze i masz balkon? Nie zostawiaj tam roweru - Okazja czyni złodzieja, a on szybko wykorzysta to, że twój rower jest na wyciągniecie jego ręki.

  • Zamykaj pomieszczenia, w których trzymasz rower - Garaż, komórka, piwnica – powinny mieć solidne zamknięcie. Każda dodatkowa kłódka to przeszkoda dla złodzieja.

  • Zachowaj dowód zakupu. Zrób też zdjęcie, aby łatwiej zidentyfikować utracony rower.

Pamiętaj!

Każde dodatkowe zabezpieczenie jest także dodatkowym utrudnieniem dla złodzieja.

Kolejna kłódka to dodatkowe minuty, które będzie musiał poświęcić, aby dostać się do Twojego roweru, a przecież goni go czas!