Pogrzeb o charakterze świeckim w Zawierciu

Pogrzeb świecki to uroczystość pozbawiona elementów i nawiązań do religii. Ostatniemu pożegnaniu przewodniczy mistrz ceremonii, który swoją uwagę skupia na życiu i pasjach Zmarłego, a nie na rozważaniach o życiu wiecznym. Na tym jednak kończą się różnice między ceremonią świecką a wyznaniową. Jak wygląda dokładnie pogrzeb świecki w Zawierciu?

Kim jest mistrz ceremonii?

Na pogrzeb świecki decydują się rodziny, które wiedzą, że takiego pogrzebu życzył sobie ich bliski. Ceremonia pożegnania w Zawierciu może odbyć się w kaplicy i cmentarzu lub samej nekropolii. Mistrz ceremonii odczytuje mowę pogrzebową i żegna drugiego człowieka w najpiękniejszych słowach. Ważne jest, aby osoba wykonująca tę funkcję była osobą z nienaganną kulturą, taktem i wyrozumiałością. Istotna jest tutaj odporność na stres oraz umiejętność ubierania myśli w słowa. Dobre zakłady pogrzebowe współpracują z mistrzami ceremonii, którzy przed pogrzebem przeprowadzają wywiad z rodziną i konsultują to, jak ma wyglądać ostatnie pożegnanie. W porównaniu do ceremonii wyznaniowych osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie pogrzebu może być również kobieta. W Polsce funkcję mistrzyń ceremonii pełni wiele empatycznych kobiet, których sposób prowadzenia ostatniego pożegnania wpływa na uroczysty i podniosły charakter pogrzebu.

Jak wygląda świecka uroczystość pogrzebowa?

Świecka ceremonia pogrzebowa daje więcej swobody i możliwości indywidualnego podejścia do pożegnania. Nie ma tutaj bowiem narzuconych zasad dotyczących liturgii, jak to ma miejsce przy pogrzebach wyznaniowych. Rodzina może zdecydować się na odtwarzanie ulubionej piosenki zmarłego lub skorzystania z usług profesjonalnych instrumentalistów. Najczęściej wybiera się trąbkę lub skrzypce, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dniu pogrzebu rozbrzmiała muzyka gitary lub śpiew wokalistki.

Zakład pogrzebowy w Zawierciu przygotowuje salę pogrzebową odpowiednio pod świecki charakter uroczystości. Przy trumnie lub urnie mogą znaleźć się elementy nawiązujące do pasji drugiego człowieka. Fakt, że uroczystość pogrzebową prowadzi mistrz ceremonii, nie oznacza, że musi być ona pozbawiona całkowicie elementów religijnych. Na życzenie rodziny mistrz ceremonii może odmówić modlitwę, a w kaplicy może być obecny symbol danego wyznania. Na świecką uroczystość pogrzebową decydują się bowiem nie tylko rodziny, których bliski zmarły był ateistą, ale również takie, które nie życzyły sobie obecności osoby duchownej na swoim pogrzebie.

Scenariusz uroczystości pogrzebowej z mistrzem ceremonii w Zawierciu

Zakład pogrzebowy Gabriel w Zawierciu ma doświadczenie w przygotowywaniu uroczystości żałobnych o świeckim charakterze wyznaniowym. Przykładowy przebieg takiego pogrzebu:

1. Oficjalne rozpoczęcie ceremonii żałobnej w postaci oprawy muzycznej,

2. Powitanie uczestników pogrzebu,

3. Odczytanie mowy pogrzebowej i pożegnanie drugiego człowieka,

4. Krótki koncert składający się 3-4 utworów żałobnych,

5. Kondukt żałobny,

6. Słowa pożegnania nad grobem,

7. Pochowanie zmarłego lub złożenie urny w kolumbarium,

8. Złożenie wieńców i wiązanek na grobie

9. Wygłoszenie podziękowań za przybycie,

10. Zakończenie ceremonii.

Świecką uroczystość pogrzebową można dowolnie zmieniać, zgodnie z oczekiwaniami rodziny osoby zmarłej. Zamiast koncertu mistrz ceremonii może recytować wiersz, rodzina (jeśli ma na to siły) może wygłosić samodzielnie słowa pożegnania, a w trakcie ceremonii może również zostać pokazana prezentacja multimedialna lub film przedstawiający życie zmarłego. Celem ceremonii pogrzebowe, każdej, zarówno świeckiej, jak i wyznaniowej, jest uhonorowanie ludzkiego życia. Personel zakładu pogrzebowego Gabriel w Zawierciu, realizuje pożegnanie tak, jak życzy sobie tego rodzina w żałobie.