Policjanci z zawierciańskiej drogówki podsumowali piątkowe działania „Bezpieczny pieszy”. Mundurowi ujawnili 47 wykroczeń. W 24 przypadkach to piesi naruszyli przepisy drogowe, przechodząc przez jednię w niedozwolonym miejscu. Wśród wykroczeń popełnionych przez kierujących dominowało przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych. 37 osób zostało ukaranych mandatami. Pamiętajmy! Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze!

W miniony piątek policjanci przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. W ramach akcji „Bezpieczny pieszy” mundurowi zwracali uwagę na miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń z tą grupą uczestników ruchu drogowego. Policjanci obserwowali nie tylko zachowania kierujących względem pieszych, ale także przyglądali się przechodniom, czy postępują zgodnie z zasadami drogowymi.

W takcie działań policjanci ujawnili 47 wykroczeń. W 24 przypadkach to piesi naruszyli przepisy drogowe, przechodząc przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. 17 osób zostało ukaranych mandatami, a 7 zostało pouczonych.

Wśród 23 wykroczeń popełnionych przez kierujących dominowało przekraczanie prędkości w rejonach przejść dla pieszych. Aż 14 kierowców nie zdjęło nogi z gazu, dojeżdżając do „pasów”. To jednak nie jedyne wykroczenia popełnione w rejonie przejść dla pieszych. 3 kierowców wyprzedzało w tych miejscach, a 2 osoby nie udzieliły pieszym pierwszeństwa. Ujawniono także 4 inne nieprawidłowe zachowania w stosunku do przechodniów. 20 kierowców zostało ukaranych mandatami, a w 3 przypadkach policjanci zastosowali pouczenia.

Ponadto policjanci zatrzymali także mężczyznę, który pomimo cofniętych uprawnień kierował volkswagenem. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy!

Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze!

Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego są w o tyle gorszej sytuacji, że nie chroni ich karoseria pojazdu.

Nawet nieznaczne przekroczenie prędkości stanowić może dla nich śmiertelne zagrożenie!

  • Na zdjęciu widoczny radiowóz. W tle jezdnia i poruszające się pojazdy.
  • Na zdj zdjęciu widoczny policjant obserwujący ruch uliczny. Po chodniku idą piesi. Osoby przechodzą także przez przejście dla pieszych.
  • Przez przejście dla pieszych przechodzi grupa osób. Widoczne także samochody.
  • Na zdjęciu widoczny policjant, który w radiowozie sporządza dokumentację.
  • Widoczni chłopcy przechodzący przez przejście dla pieszych. Na zdjęciu widoczne także oznakowanie pionowe przejścia i samochód, który zbliża się do przejścia dla pieszych.
  • Dwóch umundurowanych policjantów przeprowadza czynności w związku z zatrzymaniem osoby kierującej pojazdem pomimo cofniętych uprawnień. Policjanci stoją przy zatrzymanym samochodzie.