Trzeźwość za kierownicą to podstawa, bez względu na to, czy jest to kierownica pojazdu mechanicznego, czy roweru. Już niewielka ilość spożytego alkoholu wpływa na czas reakcji. Zagrożeniem, jakim są nietrzeźwi kierujący samochodami, jest oczywiste, ale także pijany rowerzysta może przyczynić się do tragedii na drodze. W ostatnich dniach policjanci zatrzymali kolejnych nietrzeźwych, kierujących tymi jednośladami. Apelujemy! Piłeś – nie jedź!

W ostatnich dniach na terenie powiatu zawierciańskiego policjanci zatrzymali kolejnych nietrzeźwych rowerzystów. Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 40-latek, który w poniedziałkowe popołudnie jechał na rowerze ulicami Łaz. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł.

Na terenie gminy Żarnowiec zatrzymano 66-latka. Mężczyzna wsiadł na rower, mając ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie. Sprawca wykroczenia również otrzymał mandat w wysokości 2,5 tys. zł.

Przypominamy!
Od 1 stycznia 2022 roku za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny np. rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila) obowiązują wyższe kary. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2,5 tys. zł.

Apelujemy o trzeźwość za kierownicą!
Pijany rowerzysta to równie poważne zagrożenie, jak nietrzeźwy kierujący pojazdem mechanicznym. Stwarza on niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Wystarczy sekunda, aby doszło do tragedii na drodze!