Coraz więcej gospodarstw domowych w ostatnich latach założyło przydomową instalację fotowoltaiczną. Stało się tak dzięki chęci optymalizacji wydatków, ekologicznej postawie czy programowi „Mój prąd”, który zwraca część poniesionych kosztów.
Z racji, że jest to technologia powszechnie stosowana od kilkunastu lat, narosło na jej temat sporo stwierdzeń, które nie zawsze są prawdziwe. Chcąc zakupić instalację lub już ją posiadając, warto się z nimi zapoznać, by mieć pełne spojrzenie na temat tych ciekawych urządzeń.
Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii nocą
Jest to prawda, światło gwiazd lub księżyca jest zbyt słabe, by panele z nich efektywnie skorzystały. Oczywiście nie oznacza to, że nie można wtedy korzystać z urządzeń elektrycznych. Standardowo urządzenia zasilane są energią z nadwyżek wypracowanych przez instalację w ciągu dnia.
Cień niszczy panele fotowoltaiczne
Cień szkodzi panelom fotowoltaicznym. Oczywiście nie chodzi o cień, gdy słońce jest częściowo z chmurami lub gdy rano nie są całe na słońcu. Problem zaczyna się, gdy cześć modułu jest w pełnym słońcu, a część jest zasłonięta np. gałęzią, ptasimi odchodami czy cieniem ze słupa energetycznego. Wtedy dochodzi do sporych różnic temperatur pomiędzy elementami paneli słonecznych.
Jednocześnie warto pamiętać, że przed tym panele fotowoltaiczne mają zabezpieczenia i są nimi diody bocznikowe. Służą one do wyłączania części modułu, dzięki czemu temperatura nie wzrasta i nie uszkadza ogniw. Niestety te nie są one wieczne i przy częstym działaniu diody bocznikowe się psują, dlatego by zmniejszyć ich częstotliwość pracy, montuje się dodatkowo mikrofalowniki lub optymalizatory mocy.
Nadwyżkę mocy magazynuje się w sieci
Tak, nadwyżka prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne można magazynować w sieci elektrycznej Zakładów Energetycznych. Można ją pobrać przez okres roku od wyprodukowania, w zamian Zakład Elektryczny pobierze część energii, która zostanie wprowadzona do sieci. Zwykle jest to około 20%.
Fotowoltaika szkodzi zdrowiu
Badania potwierdzają, że instalacja fotowoltaiczna nie ma żadnego wpływu na ludzki organizm. Zdrowiu szkodzi szczególnie wytwarzanie energii z paliw kopalnianych czy przydomowych pieców. Prąd z węgla brunatnego, kamiennego i drewna prowadzi do największych zagrożeń dla zdrowia człowieka, ponieważ część pyłów unosi się wokół domów.
W Polsce jest za mało słońca
Jest to często powtarzany mit, który sugeruje, że w fotowoltaika w Polsce nie opłaca się ze względu na niskie nasłonecznienie. Nie jest to jednak prawda. Wydajność paneli jest zależna w dużej mierze od nasłonecznienia, które tak w Polsce, jak i w innych krajach europejskich jest na odpowiednim poziomie. Dodatkowo w Polsce jest stosunkowo niska temperatura, która zwiększa wydajność działania paneli fotowoltaicznych.
Powstało wiele mitów na temat instalacji fotowoltaicznych, często wynikają one z niskiej jakości sprzętu użytego w instalacji. Dlatego poszukując komponentów, warto zaopatrzyć się w euroterm24.pl, jest to sklep, w którym znajdziesz szeroki asortyment do budowy instalacji fotowoltaicznych.