Wszyscy wiemy, jak poważnym problemem jest smog. Jednym z jego elementów jest sadza. Jej cząsteczki przenikające do organizmów ludzkich są bardzo niekorzystne dla zdrowia, a niektóre badania wskazują nawet, że mogą prowadzić do powstawania nowotworów. Rozwiązaniem, które ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych cząstek do otoczenia jest stosowanie filtrów DPF w silnikach. Do niedawna stosowano je tylko w silnikach wysokoprężnych, obecnie jednak stosuje się je także w silnikach benzynowych. Czym są filtry DPF i jakie są ich zastosowania? Na czym polega ich działanie i dlaczego ich regularne czyszczenie jest tak istotne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Filtr cząstek stałych - czym jest?
Mówiąc najprościej, filtr cząstek stałych, w skrócie DPF, jest puszką z metalowym, włóknistym bądź papierowym filtrem w środku. Przez jego ścianki przenikają spaliny, powstające w trakcie pracy silnika. Filtr zatrzymuje w ten sposób cząstki stałe, przechwytując je i uniemożliwiając im wyjście przez rurę wydechową. Efektem tego jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do otoczenia, co jest niewątpliwą zaletą filtra cząstek stałych. Wadą natomiast jest konieczność regularnego czyszczenia i wysoka cena ewentualnej jego wymiany.
Czyszczenie filtra DPF- kiedy jest konieczne?
Zastosowanie filtra cząstek stałych wiąże się z koniecznością jego regularnego czyszczenia. Po czym poznać, że konieczne jest czyszczenie DPF? Może pojawiać się spadek mocy silnika, obroty mogą falować. Może pojawić się także problem z rozruchem silnika, a bardzo charakterystycznym objawem jest zmiana zabarwienia i zapachu spalin. Warto wiedzieć, że zaniechanie czyszczenia filtra DPF mimo wystąpienia objawów jego zatkania może skutkować zmieszaniem się niespalonego do końca paliwa z olejem, w wyniku czego jednostka napędowa może ulec zatarciu. Czyszczenie DPF jest więc koniecznością. Jak to zrobić? W domowych warunkach najlepiej jest wybrać się na "przejażdżkę". Należy wbić się na wysokie obroty silnika, a następnie utrzymać je przez co najmniej kilka minut. Takie działanie pozwoli na wzrost temperatury paliwa i dopalenie się sadzy. Jeżeli mimo prób, czyszczenie nie daje rezultatu, warto oddać filtr DPF do regeneracji.
Filtry cząstek stałych DPF - regenerować czy wymienić?
Filtry DPF są dość kosztowne, dlatego zawsze warto spróbować regeneracji. Często okazuje się, że dogłębne oczyszczenie i dopalenie sadzy będzie wystarczające. Zapchany filtr cząstek stałych nie spełnia swojej roli, dlatego regularne wypalanie filtra jest tak ważne i konieczne dla jego długiej żywotności i skuteczności. Usługę skutecznej i profesjonalnej regeneracji filtrów DPF znajdziesz tutaj: turbokrymar.pl.