Konsultacje online - co to takiego?

Co to jest e-recepta i jak działa? E-recepty to nazwa bardzo zaawansowanego systemu informatycznego, którego zadaniem jest ułatwienie pacjentom realizacji recept, zmniejszenie liczby błędów podczas ich realizacji oraz zapobieganie wykorzystywaniu fałszywie wystawionych recept. Elektroniczne recepty działają podobnie jak wcześniejsze wersje papierowe. Jednak w tym przypadku cały proces wydawania od 8 stycznia 2020 r. odbywa się online.

Konsultacja lekarska online — teleporada

Teleporada to szybki i wygodny sposób na uzyskanie pomocy medycznej, podczas której lekarz koncentruje się na ocenie stanu zdrowia, analizie przesłanej dokumentacji medycznej i doborze odpowiedniego leczenia na odległość. Po takiej konsultacji lekarz może uznać za konieczną wizytę na żywo. Jednym z miejsc, w którym można umówić konsultację online oraz otrzymać e-receptę jest np. https://e-recepta.net/e-konsultacja, który nie tylko pomaga w e-receptach, ponieważ lekarze mają pełne możliwości medyczne, co pozwala wystawić zwolnienia lekarskie, zaświadczenia lub inną wymaganą dokumentację pacjentowi.

Zalety elektronicznych konsultacji i recept

Polacy coraz chętniej i powszechniej korzystają z e-konsultacji i e-recept. W czasie pandemii łatwo było dostrzec ich potencjał i dzisiaj wciąż są cenione za niezwykłą wygodę i łatwość użytkowania. E—recepty są nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego. Po pierwsze, są one bardzo jasne i łatwe do odczytania, więc nie ma szans, że wydany nam zostanie niewłaściwy lek. Ponadto nigdy nie utracimy recepty — jest ona przechowywana na koncie internetowym pacjenta, do którego mamy dostęp w dowolnym momencie. Elektroniczną receptę można zrealizować w dowolnej aptece w Polsce, wystarczy Twój numer PESEL i specjalny kod. Kolejną zaletą elektronicznego wystawiania recept, która okazała się nieoceniona w czasie pandemii, jest brak konieczności wychodzenia z domu w celu osobistej wizyty u lekarza w gabinecie. Recepty można teraz realizować online, oszczędzając czas zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

Wady elektronicznych konsultacji i recept

Elektroniczne wystawianie recept jest dobrze przemyślanym systemem, a jego wprowadzenie nie nastręczało większych problemów technicznych. Czasami jednak zdarzają się awarie techniczne — i to w zasadzie jedyny minus programu. Jeśli z przyczyn technicznych apteka nie może odczytać kodu z wydruku informacyjnego lub ze smartfona — może być konieczne udanie się w inne miejsce w celu zakupu leku. Z kolei wydruki informacyjne mogą być niekompletne, a niektóre informacje mogą być niewidoczne (z powodu problemów z drukowaniem, tuszem drukarki itp.). Może to również powodować pewne trudności przy próbie zakupu leków. Dlatego warto korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, nie musimy martwić się o wydruki, wystarczy wyświetlać elektroniczne recepty na naszych smartfonach.

Internetowe Konto Pacjenta — co to takiego?

Internetowe Konto Pacjenta, w skrócie IKP, to aplikacja umożliwiająca pacjentowi przeglądanie informacji medycznych. Po aktywacji Profilu Zaufanego można je szybko i bezpłatnie założyć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. W ramach konta pacjent ma dostęp do listy wypisanych recept oraz porad lekarskich dotyczących dawkowania leków. Znajdą tam również informacje o konkretnych kwotach refundacji i świadczeniach oferowanych pacjentom przez NFZ. IKP umożliwia również otrzymywanie nowych recept na kontynuację leczenia bez konieczności ponownej wizyty u lekarza. Na przykład pielęgniarka lub położna może wypisać receptę po konsultacji telezdrowotnej. To konto umożliwia również upoważnianie innych osób do przeglądania informacji medycznych. Dzięki nadchodzącym zmianom serwis IKP umożliwi pacjentom dostęp do pełnej dokumentacji medycznej, np. historii przebytych chorób, a także umożliwi umawianie wizyt lekarskich przez Internet.

Elektroniczna recepta: kto może otrzymać elektroniczną receptę?

Elektroniczną receptę może otrzymać każdy, także dzieci nieposiadające numeru PESEL. Dzieje się tak zarówno za sprawą pacjentów, którzy są ubezpieczeni w NFZ, jak i tych, którzy nie są ubezpieczeni. Zasadniczo od stycznia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowanie opowiada się za korzystaniem z arkuszy kalkulacyjnych. W związku z tym umożliwia lekarzom wypisywanie recept na papierze tylko w określonych okolicznościach. Dzieje się tak, gdy nie mają dostępu do internetu, jest problem z funkcjonowaniem usług NFZ lub nie są objęci ubezpieczeniem podczas wizyt domowych i nie mogą wystawiać recept elektronicznych.

Okres ważności dla recept papierowych i elektronicznych

Wiele osób zastanawia się, jak długo recepta (papierowa lub elektroniczna) jest ważna dla niektórych klas leków. Jest to uzasadniona wątpliwość, ponieważ nie wszystkie leki są dostępne do zakupu w ciągu 30 dni od daty wystawienia dokumentu. Obowiązujące warunki:

  • Antybiotyki – recepty elektroniczne są ważne 7 dni
  • Leki psychotropowe i odurzające — Recepta jest ważna 30 dni
  • Preparaty do szczepień produkowane indywidualnie dla pacjenta — recepta ważna 120 dni
  • Leki sprowadzone z zagranicy wyłącznie dla pacjenta — dokument ważny 120 dni.

W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zdecydować się na wypisanie recepty ważnej przez 365 dni, jeśli pacjent jest przewlekle chory. Warto pamiętać, że wszystkie recepty elektroniczne można zrealizować tylko w aptekach stacjonarnych. Gdy zachodzi potrzeba nabycia wszelkiego rodzaju leków, kosmetyków czy produktów dostępnych bez recepty, apteki internetowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem – można zrobić zakupy bez wychodzenia z domu!

Jak kupić leki na e-receptę?

Recepty elektroniczne są podobne do recept papierowych i można je zrealizować tylko w aptece, do czego potrzebny jest kod i numer PESEL. Jeśli poprosimy lekarza o wydruk recepty, otrzymamy SMS-em kod, bez naszego numeru PESEL. Po podaniu tych danych farmaceucie w aptece zrealizuje dla nas receptę i wyda leki. Jak widać, instrukcja wystawienia e-recepty jest bardzo zwięzła. W razie jakichkolwiek pytań, można zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty. Podobnie jak w przypadku recept papierowych, receptę można zrealizować np. częściowo, a reszta leków zostanie odpisana. Warto jednak pamiętać, że odpis można zrealizować tylko w aptece, która go wydała. Można także realizować recepty online w imieniu innych członków rodziny lub przyjaciół. Wystarczy, że podamy numer PESEL tej osoby i kod recepty.