Zimowa aura, choć piękna, dla kierowców potrafi być utrapieniem. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka mogą stwarzać duże utrudnienia na drodze. Także piesi powinni być ostrożni. Apelujemy do kierujących o zdjęcie nogi z gazu i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a do pieszych o korzystanie z elementów odblaskowych i zdrowy rozsądek podczas przechodzenia przez jezdnię!
Zima to trudny czas dla kierowców. Warunki panujące za oknem stwarzają poważne zagrożenia na drogach. Zmniejszona widoczność, przez padający śnieg i śliska jezdnia mogą przyczynić się do poważnych zdarzeń na drogach. Kierowcy powinni zwiększyć nie tylko wyobraźnię, ale i refleks.
Dostosowanie prędkości samochodu do warunków panujących na drodze to podstawa! Należy też zwiększyć odległość od jadącego przed nami pojazdu. Dojeżdżając do skrzyżowań, a przede wszyskim do przejść dla pieszych zachowajmy szczególną ostrożność i zmniejszmy prędkość. W takich warunkach atmosferycznych odcinek drogi hamowania będzie zdecydowanie dłuższy. Pamiętajmy też o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i o przewożeniu dzieci w odpowiednich fotelikach samochodowych.
Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jest jeszcze gorsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Pamiętajmy! To, że pieszy widzi samochód, nie oznacza, że kierowca widzi pieszego! Warto więc nosić odblaski, nie tylko tam, gdzie wymagają tego przepisy, ale w każdych okolicznościach, gdzie widoczność jest znikoma!
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.