W dniach 15-21 maja 2023 r. organizowany jest 7. Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. Hasło tegorocznego wydarzenia – Pomyśl o mobilności. W ramach tego przedsięwzięcia i w nawiązaniu do trwającej ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, zawierciańscy policjanci przypominają o zasadach kierowania hulajnogą elektryczną.

Coraz więcej osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim urządzeniu, są także obowiązki...

Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna PRĘDKOŚĆ nie oznacza, że ma to być stała prędkość. Zawsze należy dostosować JĄ do warunków panujących na drodze.

Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać UPRAWNIENIA do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AMA1B1 bądź T.

ZAKAZ korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. WYJĄTEK występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.

Policjanci z zawierciańskiej drogówki przypominają!

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ICH prędkości.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.2 MB)

ZABRANIA SIĘ:

  • kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.

(KSP)

Pliki do pobrania

  • Opis tekstowy spotu
    14.95 KB