Sezon rowerowy w pełni, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swojego jednośladu. Jednym z dobrych sposób jest oznakowanie swojego roweru. Zawierciańscy policjanci umieszczają na nich trwałe cechy identyfikacyjne. W minioną sobotę dzielnicowi przeprowadzili kolejną już taką akcję. Była to też dobra okazja do przekazania dzieciom i młodzieży podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W minioną sobotę podczas pikniku strażackiego, który odbywał się na terenie stadionu OsiR w Zawierciu, dzielnicowi razem ze strażnikami miejskimi znakowali rowery. To kolejna już akcja oznaczania tych jednośladów. Celem przedsięwzięcia jest ograniczenie zjawiska kradzieży jednośladów. Umieszczenie trwałych cech identyfikacyjnych na rowerze ma zniechęcić złodziei do kradzieży, a nawet gdyby do niej doszło, ułatwić policjantom identyfikację skradzionego pojazdu. Zainteresowanych, jak zwykle było wielu.

Takie działanie to zawsze dobra okazja do przekazania nie tylko informacji dorosłym np. jak ustrzec się złodzieja, ale jest to też dobry moment, aby przypomnieć dzieciom i młodzieży podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zawierciańscy profilaktycy wspólnie z najmłodszymi rozmawiali o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji i różnych zagrożeń, na jakie mogą napotkać. Była mowa o odpoczynku nad wodą, o bezpieczeństwie podczas jurajskich wypraw, czy też o ruchu drogowym i rowerowych wycieczkach. Policjanci apelowali o korzystanie z kasków ochronnych i o używanie elementów odblaskowych. Mundurowi rozdawali odblaski, a na najmłodszych czekały profilaktyczne kolorowanki. Nie zabrakło też nieco poważniejszych tematów, takich jak zagrożenia wynikające z zażywania środków psychoaktywnych. Pomocne w tym przypadku były alko i narko gogle, dzięki którym każdy mógł doświadczyć, jak negatywny wpływ na równowagę i widzenie mają środki odurzające i alkohol.

W najbliższym czasie, w kolejnych miejscowościach powiatu zawierciańskiego, a także w Zawierciu, mundurowi również będą oznaczać jednoślady. Wypatrujcie informacji o kolejnych działaniach! A tymczasem życzymy bezpiecznego korzystania ze swoich rowerów!

  • Na kolorowym zdjęciu widoczny policjant rozmawiający z kobietą siedzącą przy stoliku. Obok stoi chłopiec.
  • Na kolorowym zdjęciu widoczny policjant znakujący rower.
  • Na kolorowym zdjęciu widoczny policjant rozmawiający z siedzącym przy stoliku mężczyzną. W tle widoczny policjant znakujący rower. Obok niego stoją strażnicy miejscy.