Wybory parlamentarne już za nami. To jednak nie koniec zobowiązań, jakie kodeks wyborczy nakłada na komitety wyborcze, a dokładnie na pełnomocników wyborczych. To oni zobowiązani są do usunięcia w ciągu 30 dni po dniu wyborów, plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych.
Zgodnie z art. 110. § 6 kodeksu wyborczego, plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej, pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
Pełnomocnikowi wyborczemu, który nie wywiąże się z obowiązku usunięcia materiałów w terminie kodeksowym, grozi kara grzywny do 5 tys. zł.
Wójt (burmistrz, prezydent) postanowi o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych w terminie przez obowiązanych do tego pełnomocników wyborczych, a koszty usunięcia poniosą obowiązani.
Obowiązek usunięcia takich materiałów – zgodnie z art. 110. § 6a kodeksu wyborczego, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie 30 dniu po dniu wyborów, nastąpi za zgodą właściciela.