Elemental Strategic Metals otworzył w Zawierciu zakład odzysku metali za 600 mln zł
Grupa Elemental otworzyła nowoczesny zakład recyklingu metali szlachetnych i strategicznych w Zawierciu, inwestycję o wartości 600 mln złotych. Fabryka, zasilana energią odnawialną, ma kluczowe znaczenie dla europejskiego rynku surowcowego, wprowadzając innowacyjne technologie recyklingu baterii i katalizatorów.

Zakład Elemental Strategic Metals w Zawierciu – Nowa Era w Recyklingu Metali

19 czerwca Grupa Elemental oficjalnie uruchomiła w Zawierciu największy w Polsce zakład recyklingu strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych. Fabryka specjalizuje się w odzyskiwaniu metali z baterii litowo-jonowych pojazdów elektrycznych oraz katalizatorów samochodowych i przemysłowych. Wartość tej imponującej inwestycji wynosi 600 mln złotych.

Technologiczne Innowacje i Ekologiczne Rozwiązania

Elemental Strategic Metals (ESM) w Zawierciu, zlokalizowany przy ul. Podmiejskiej 128, to kompleks o powierzchni blisko 23 500 m2. Zakład obejmuje instalacje do recyklingu baterii, rafinerię metali, innowacyjne urządzenia do odzysku litu, kobaltu i niklu, zaawansowaną oczyszczalnię ścieków technologicznych oraz nowoczesne laboratoria. Co istotne, do zasilania procesów produkcyjnych wykorzystywana jest energia ze słońca, pochodząca z sąsiadującej farmy fotowoltaicznej o mocy 12 MW. Farma współpracuje z największym w kraju magazynem energii elektrycznej (pojemność: 10 MWh, moc 5 MW), co pozwala na optymalne zarządzanie energią i stabilną pracę instalacji.

Wzmocnienie Europejskiego Rynku Surowcowego

– Dzięki naszej inwestycji rzadkie pierwiastki strategiczne i metale szlachetne nie będą opuszczały terytorium Unii Europejskiej i będą wykorzystywane do tworzenia kolejnych generacji baterii pojazdów elektrycznych. Możemy więc przyjąć, że w tym przypadku nasze działania biznesowe wspierają strategiczne bezpieczeństwo tej części Europy – wyjaśnia Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals.

Projekt zakładu w Zawierciu został przedstawiony i zaakceptowany przez Komisję Europejską w ramach programu Important Projects of Common European Interest (IPCEI) on Batteries. Inwestycja została wsparta przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz częściowo sfinansowana przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Międzynarodową Korporację Finansową i Europejski Bank Odbudowy, które wspólnie zainwestowały 290 mln dolarów w działalność Grupy Elemental.

Impuls dla Regionalnego Rynku Pracy

Fabryka Elemental w Zawierciu zatrudnia obecnie 120 pracowników z regionu, a także generuje około 100 miejsc pracy w firmach współpracujących. Do końca roku zatrudnienie znajdzie tam jeszcze około 30 osób, co stanowi istotny impuls dla lokalnego rynku pracy. Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals, podkreśla: – Nasz zakład to nie tylko wielka inwestycja, która daje szanse na zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego dla Polski przy jednoczesnym zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko naturalne. To także impuls do rozwoju tego regionu i nowe miejsca pracy dla mieszkańców Zawiercia oraz regionu.

Współpraca Międzynarodowa i Plany na Przyszłość

W przyszłym roku Elemental Strategic Metals planuje rozpocząć budowę podobnego zakładu w Wernigerode w Niemczech. Projekt ten będzie realizowany w ramach spółki joint venture z amerykańską firmą Ascend Elements, co świadczy o międzynarodowym zasięgu i ambicjach Grupy Elemental.

W uroczystym otwarciu zakładu uczestniczyli także lokalni przedstawiciele samorządu, w tym Teresa Mucha-Popiel, Starosta Zawierciański, oraz Bogdan Janikowski, Zastępca Prezydenta Zawiercia. Otwarcie zakładu ESM w Zawierciu to krok milowy w dziedzinie recyklingu metali strategicznych i szlachetnych, który przyniesie korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i całej Unii Europejskiej.


Powiat Zawierciański