Prawie 300 wykonawców zaprezentowało swoje umiejętności podczas XXI Przeglądu Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków w Szczekocinach.

Organizatorami byli wspólnie: Starostwo Powiatowe w Zawierciu oraz Gmina Szczekociny.

W Jury zasiadali: Urszula Nocoń – przewodnicząca oraz członkowie: Alicja Werys i Bogdan Dworak.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Gabriel Dors, Starosta Zawierciański oraz Jacek Lipa, Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny.

 

A oto wyniki:

 

Kategoria: Zespoły prezentujące obrzęd

II miejsce - Zespół Śpiewaczy „WRĘCZYNKI” z Wręczycy Wielkiej

 

II Kategoria: soliści - śpiewacy

I miejsce - Martyna Walasek z Moskorzewa

II miejsce - Czesław Gajos z Zawiercie

III miejsce - Tola Kołton z Zawiercia - Bzowa       

 

Wyróżnienia:

- Czesław Wołczyk - Zawiercie- Żerkowice         

- Emilia Łągiewka - Dzwono-Sierbowice

 - Klaudia Zielińska – Zawiercie -               Bzów    

- Bogusława Kustra -  Zawiercie - Bzów                                                               

                                                              

III. Kategoria: soliści – instrumentaliści

I miejsce - Kamil Zieliński - Zawiercie

II miejsce - Krzysztof Kwoczała - Zawiercie

                                                              

IV. Kategoria: Zespoły bez akompaniamentu

I miejsce - Zespół  śpiewaczy „Korona Żarnowca”          

II miejsce - Zespół ludowy „Jarzębina” Starzyny

III miejsce - Zespół ludowy „Przyłęczowianki” z Przyłęka

Wyróżnienie - Zespół śpiewaczy „Brzostkowianki” z Brzostka   

 

V. Kategoria: Kapele

I miejsce - Kapela ze Szczekocin               Szczekociny

II miejsce - Kapela „ NAKIELSKA” z Nakła            

III miejsce - Kapela ludowa „SWOJACY”               Zawiercie

 

VI. Kategoria: Zespoły z akompaniamentem

NAGRODA SPECJALNA - Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka” z Łaz

I miejsce - Zespół Ludowy „Goleniowianie” - Gmina Szczekociny

II miejsce  - Zespół Ludowy „Złoty kłos” z Secemina      

III miejsce - Zespół ”Moskorzewianie” z Moskorzewa

Wyróżnienia:

- Zespół „Echo” z MGOK w Ogrodzieńcu

- Zespół Folklorystyczny „Bzowianie”   

- Zespół  „Złote słoneczniki” - Gmina Pilica         

- Zespół Folklorystyczny „Tęcza” - Zawiercie-Bzów        

- Zespół „Karlinianki” z Karlina  

- Zespół  Regionalny „Złoty kłos” ze Starej Huty              

- Zespół Śpiewaczy „Lgoczanki” z Lgoty Górnej

- Koło Gospodyń Wiejskich „Niwczanki”              z Poręby             

- KGW „Jarzębinki” z Nakła

- Regionalny Zespół Folklorystyczny Jaworznik.

 

Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji zdecydowało o delegowaniu do przyszłorocznego  Ogónopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu na Wisłą - Zespołu Śpiewaczego "Korona Żarnowca".

Nagrody zwycięzcom wręczali posłowie: Danuta Nowicka i Waldemar Andzel, Starosta Zawierciański Gabriel Dors i Członek Zarządu Powiatu Paweł Sokół oraz Jacek Lipa – Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny.

Wśród zaproszonych gości była Barbara Dolniak, Wicemarszałek Sejmu, Jerzy Motłoch – Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Małgorzata Benc – Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego, Jacek Mazanek – Przewodniczący Rady Gminy Szczekociny oraz radni.

 

Jak co roku Przeglądowi towarzyszył Jarmark twórców ludowych i rękodzielnictwa. Swoje prace prezentowali: Grzegorz Dudała, Zofia Fabjańska, Edyta Domagalska, Urszula Kowalczyk, Bogumiła Rajczykowska, Katarzyna Smardzewska, Anna Sikora, Alicja Kowalczyk, Zuzia Widawska, Katarzyna  Żak-Sorek, Monika Skura, Urszula Leks, Jolanta Czernek, Zofia Budzińska, Agnieszka Kozakiewicz, Joanna Spyra- Kwiecień, Joanna Sygiet, Danuta Chmura, Lidia Mękarska, Dorota Kozera, Małgorzata Stolarska, „Pracownia Akwarela” MGOKiS.

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia mogli pobawić się razem z Kabaretem "Arabeska" ze Szczekocin oraz oglądajac występy Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca "Zawiercie".