Profile elewacyjne

Wykończenie budynków mieszkalnych i użytku publicznego jest czynnością, która wymaga niezwykłej precyzji oraz profesjonalizmu. Od ekipy budowlanej powinniśmy wymagać dbałości o każdy szlif. Jeśli chodzi o elewację budynków jest to temat niezwykle aktualny.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie przejmował się zewnętrznym ocieplaniem budynków, dlatego ten sektor „budowlanki” swoje lata świetności rozpoczął na początku XX wieku, kiedy rozwój technologii pozwolił na zastosowanie innowacyjnych jak na tamte czasy rozwiązań. Stare i nowe budynki zaczęły być uposażane w ocieplenie styropianowe lub drewniane, które w fazie końcowej było przykrywane specjalną mieszanką. W ostatnim czasie profile elewacyjne produkowane z kompozytu stały się niezwykle popularne ze względu na ich uniwersalność i łatwość w instalacji.

Kompozyt jako rozwiązanie długotrwałe

Profile elewacyjne z kompozytu charakteryzują się zachwycającą jakością i odpornością na różnego rodzaju zmienne warunki atmosferyczne, które nierzadko bywają przyczyną uszkodzeń tradycyjnych rozwiązań stosowanych jako elewację budynków.

Kompozytowe profile elewacyjne powstają z użyciem polichlorku winylu, czyli popularnego PVC oraz pyłu drzewnego, który pozwala na zachowanie cech właściwych dla produktów pochodzenia drzewnego. Kompozyt świetnie sprawdza się nie tylko jako element elewacji, ale wykorzystuje się go również do produkcji mebli ogrodowych, desek tarasowych czy elementów dekoracyjnych jak donice ogrodowe czy przesłony. Uniwersalność materiału pozwala na jego szerokie zastosowanie oraz wykorzystywanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Nowoczesność w każdym calu

Kompozytowe profile elewacyjne stanowią nowość na rynku materiałów budowlanych, jednak pomimo tego zyskał już ogromną rzeszę zwolenników nowoczesnych i funkcjonalnych pomysłów. Nie musimy wybierać tradycyjnego, monotonnego tynkowania w celu przykrycia warstwy ocieplenia, ale możemy zdecydować się na świetne i szybkie w instalacji rozwiązanie, które w kolorze i fakturze do złudzenia przypomina deski drewniane.

Jednak w odróżnieniu od tradycyjnego drewna profile kompozytowe nie wymagają corocznej lub co sezonowej konserwacji lub malowania, ponieważ nie tracą swoich właściwości na przestrzeni wielu lat użytkowania. Kolor i struktura profilów pozostaje perfekcyjnie niezmienna bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Deszcz, grad, śnieg, mróz, mocne słońce – elewacja z profilów kompozytowych przetrwa nawet ekstremalnie trudne warunki i zapewni nam spokój ducha.

Profile elewacyjne kompozytowe nie są podatne na szkodliwe działanie promieni UV, które odciskają piętno na tradycyjnym drewnie, nawet zakonserwowanym najlepszym impregnatem na rynku. Silne słońce w połączeniu z wysoką temperaturą to przepis na zniszczenie struktury naturalnego drewna, który długotrwale wystawione jest na szkodliwe działanie. Profile kompozytowe są świetnie przystosowane do odbijania promieniowania dzięki cząsteczkom uszlachetniającym właściwości obu komponentów. Ponadto nieścieralna powierzchnia profili zabezpiecza produkt przed nieestetycznymi zarysowaniami, o które nietrudno zwłaszcza podczas prac remontowych.

Montaż profilów elewacyjnych

Kompozytowe profile elewacyjne są stosunkowo łatwe w instalacji. Wystarczy zaopatrzyć się w kompatybilne klipsy montażowe, za pomocą których mocujemy profile do konstrukcji ściany. Następnie kładziemy profile w odpowiednich odległościach od siebie, które maksymalnie mogą wynosić 40cm. W przypadku otworów na okna i drzwi możemy wspomóc się użyciem zwykłych desek kompozytowych. Całość wykańczamy listwami maskującymi.