Jaki parapet wewnętrzny wybrać?

Planując wymianę starych okien na bardziej nowoczesne, nie można również zapomnieć o bardzo ważnym elemencie wykończeniowym jakim jest parapet. Również w czasie wykańczania surowych pomieszczeń w nowym domu czy mieszkaniu warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiedniego parapetu wewnętrznego.

Może się wydawać, że podokiennik służy jedynie do zamaskowania nieestetycznych śladów po wprawieniu okien lub jako miejsce do hodowania roślin doniczkowych. Parapet spełnia jednak dużo więcej ważnych zadań w naszym domu, dlatego zakup parapetu okiennego powinniśmy dokładnie przemyśleć. Kupując parapety, Warszawa i okolice to miejsca, gdzie znajdziemy szeroki wachlarz parapetów o różnej stylistyce i wykończeniu.

Jakie cechy powinien posiadać parapet wewnętrzny?

Parapet w naszym domu spełnia głównie funkcję dekoracyjną i to na jego wygląd w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Parapet powinien dobrze się prezentować i komponować się z aranżacją danego wnętrza.

Oprócz walorów estetycznych, parapet posiada także wiele ważnych funkcji technicznych. Przede wszystkim maskuje wszelkie nierówności wnęki okiennej i stanowi podporę dla konstrukcji okna. Parapet jest również często wystawiony na działanie wilgoci, a przede wszystkim opadów atmosferycznych, które dostają się do środka pomieszczenia za sprawą porywistego wiatru. Potocznie mówimy, że deszcz „zacina” o okno, dlatego też musimy mieć na uwadze, aby parapety w naszym domu posiadały właściwości wodoodporne.

Kolejną bardzo ważną cechą, jaką powinien posiadać nowoczesny parapet jest niewrażliwość na działanie wysokiej temperatury. W każdym polskim domu czy mieszkaniu kaloryfer montowany jest tuż pod oknem, czyli w bezpośrednim kontakcie z parapetem. Dlatego tworzywo, z którego wykonywane są podokienniki powinno być dobrze przystosowane do ciepłego, a nawet gorącego powietrza na którego działanie jest narażone w sezonie grzewczym. Dodatkowo parapet wewnętrzny powinien być odpowiednio wyprofilowany. Jest to niezwykle ważne w kontekście skierowywania ogrzanego przez kaloryfer powietrza w stronę wnętrza budynku, aby uniknąć strat energii cieplnej, a co za tym idzie, płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapety przeznaczone do wnętrza domu odróżniają się swoimi parametrami technicznymi względem podokienników zewnętrznych. Najczęściej wybieranym rodzajem parapetów wewnętrznych są parapety aglomarmurowe. Aglomarmur to konglomerat, który niemal w pełni składa się z naturalnego kamienia. Skład parapetów z konglomeratu marmurowego dopełnia żywica lub podobne substancje organiczne, których zadaniem jest zespojenie odłamków kamienia w trwałą, jednolitą powierzchnię. Parapety z aglomarmuru są wysoce odporne na gorące powietrze, więc ze spokojem możemy je wykorzystać we wnętrzu naszego pokoju. Są również bardzo odporne na zarysowania i mocne uderzenia, dlatego nawet przypadkowe zetknięcie z ciężkim przedmiotem nie będzie miało negatywnych konsekwencji.

Drugim najpopularniejszym rodzajem parapetów wewnętrznych są te wykonane z płyt MDF. Jest to tworzywo wykonane w oparciu o drobny pył drzewny i związki organiczne o właściwościach utwardzających, przez co struktura parapetów z płyt MDF jest niesamowicie wytrzymała i monolityczna. Parapety lakierowane MDF są również odporne na wilgoć i ciepło, dlatego zachowują swoją formę i nie ulegają odkształceniom.

Do wykończenia wnęk okiennych polecane są również parapety granitowe, jednak ich cena jest stosunkowo wysoka ze względu na produkt w całości wykonany z kamienia naturalnego. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe i świetnie sprawdzają się jako parapety zewnętrzne.